Ministerstvo sociálnych vecí navrhuje rozšíriť okruh osôb, ktorým parkovací preukaz patrí zo zákona. Čo si to vyžaduje v súčasnosti a čo sa má zmeniť? Ktoré ochorenia budú stačiť?
Ak dnes chcete získať parkovací preukaz, v zásade potrebujete lekársky posudok, podľa ktorého ste odkázaní na individuálnu prepravu autom. Ministerstvo práce navrhuje, aby na to stačilo určité ochorenie. „Podľa novely dostanú parkovacie preukazy i ľudia so zníženou imunitou, napríklad pri onkologickej liečbe,” povedal štátny tajomník rezortu Branislav Ondruš. „Možnosť parkovať v blízkosti vstupu do budov by bola pre osoby s predmetným zdravotným postihnutím významnou pomocou,” dodáva ministerstvo. Návrh novely zákona o príspevkoch na kompenzáciu už prešiel pripomienkovým konaním. Ministerstvo navrhuje, aby bola účinná od júla 2018.
Čo si to vyžaduje
V súčasnosti
- odkázanosť na individuálnu prepravu osobným autom
- praktickú alebo úplnú slepotu oboch očí
Od júla 2018 (napr.)
- neurologické ochorenie
- ortopedické ochorenie
- zlyhávanie vnútorných orgánov
- celkovú stratu sluchu nad 80 % obojstranne
- onkologické ochorenie
- duševné postihnutie
- odkázanosť na individuálnu prepravu
- praktickú alebo úplnú slepotu
Patrí na predné sklo
- parkovací preukaz vydáva úrad práce, sociálnych vecí a rodiny
- má rozmery 106 mm na výšku a 148 mm na šírku
- obsahuje ochranný prvok (hologram) a je zaliaty vo fólii
- má neobmedzenú platnosť, ak vám naň nezanikne nárok
- patrí na predné sklo auta, predná časť musí byť vidieť
Po diaľnici zadarmo
Okrem parkovania na špeciálnom mieste má parkovací preukaz ešte jednu výhodu. Oslobodzuje vás od úhrady za diaľničnú známku. Po vydaní preukazu musíte podať žiadosť o oslobodenie, a to buď prostredníctvom portálu www.eznamka.sk alebo na vybraných obchodných miestach v krajských mestách.