Kongres Zuckerbergovo svedectvo zverejnil v pondelok na webe snemenovne. Podľa Zuckerberga je teraz očividné, že spoločnosť neurobila dosť, aby zabránila zneužívaniu funkcií Facebooku. "Platí to pre falošné spravodajstvo, ovplyvňovanie volieb zo zahraničia, nenávistné komentáre a tiež pre vývojárov a ochranu súkromných dát," uviedol zakladateľ siete s tým, že firma sa nedostatočne venovala svojej zodpovednosti, čo bola chyba.
"Bola to moja chyba, ospravedlňujem sa. Ja som spustil Facebook, ja ho prevádzkujem a ja som zodpovedný za to, čo sa tu deje," povedal. Dodal, že firma sa teraz musí zamerať na kontrolu všetkých svojich vzťahov s užívateľmi a uistiť sa, že zodpovednosť berie dostatočne vážne. "Nie je to len o prepájaní ľudí, musíme si byť istí, že tieto spojenia sú pozitívne. Nestačí len ľuďom poskytnúť možnosť prejavu, musíme si byť istí, že ho nezneužijú na ubližovanie ostatným či k šíreniu dezinformácií," vysvetlil.
Facebook v posledných týždňoch čelí niekoľkým škandálom, pretože sa ukázalo, že analytické spoločnosti mohli zneužiť osobné údaje užívateľov. To je prípad spoločnosti Cambridge Analytica, ktorá získala prístup až k 87 miliónom dát používateľov, údaje potom využila na podporu volebnej kampane prezidenta Donalda Trumpa. Facebook navyše sám pred týždňom upozornil na možnosť, že osobné údaje prakticky všetkých viac ako dvoch miliárd užívateľov siete sa mohli dostať do nepovolaných rúk. Sieť totiž umožňovala hľadať osoby podľa e-mailu či telefónu, čo mohli takzvaní zberači dát zneužiť. Táto funkcia je už zablokovaná.
K prípadu Cambridge Analytica Zuckerberg uviedol, že Facebook už pred štyrmi rokmi prijal opatrenia, ako zneužívaniu dát skrz rozširujúce sa aplikácie predchádzať, a že ďalšie posilnenie bezpečnosti prevádzkovateľ postupne prijíma.
Výskumník Aleksandr Kogan vďaka svojej kvízovej aplikácii v zhode s podmienkami siete získal údaje o 300 000 užívateľoch, ktorí si aplikáciu nainštalovali, a cez ich účty aj o niekoľkých miliónoch ich priateľov. V rozpore s podmienkami potom Kogan dáta poskytol firme Cambridge Analytica, čo sa Facebook dozvedel v roku 2015 od novinárov z denníka The Guardian. Prevádzkovateľ siete preto Kogana odpojil a požadoval od neho a ďalších subjektov vymazanie získaných dát. Uistenie podľa Zuckerberga síce Facebook získal, ale firma Cambridge Analytica očividne údaje neodstránila.
Zuckerberg sa vo výpovedi venuje aj kauze ruského ovplyvňovania prezidentských volieb v roku 2016. "Príliš pomaly sme ruské ovplyvňovanie lokalizovali a reagovali na naň, tvrdo pracujeme na zlepšeniach," uviedol Zuckerberg s tým, že nové sofistikované postupy, ako na propagandu reagovať, sa rýchlo zlepšujú. Facebook zistil, že ruská agentúra pre výskum internetu (AII), ktorá sa podľa niektorých názorov venuje šíreniu propagandy a falošných alebo zavádzajúcich informácií, mala na Facebooku asi 470 účtov, cez ktoré počas dvoch rokov zverejnila 80 000 príspevkov. Obsah týchto príspevkov sa podľa Zuckerbergovho odhadu dostal ku 126 miliónom užívateľov nielen v USA, ale aj v Európe či Rusku.