Ďalších 135 000 osôb utrpelo v minulom roku na cestách vážne zranenia, často to boli zraniteľní účastníci cestnej premávky, ako sú chodci, cyklisti či motocyklisti.
Dnes zverejnená predbežná štatistika bezpečnosti cestnej premávky za rok 2017 už druhý rok po sebe ukazuje zhruba dvojpercentné zníženie počtu úmrtí na cestách v EÚ.
Európske cesty boli s priemerom 49 smrteľných úrazov na milión obyvateľov aj v roku 2017 zďaleka najbezpečnejšími na svete. Pre porovnanie, celosvetový priemer je 174 úmrtí na milión obyvateľov.
Najlepšie výsledky v EÚ vykázalo Švédsko (25 úmrtí na milión obyvateľov), Spojené kráľovstvo (27), Holandsko (31) a Dánsko (32). V porovnaní s rokom 2016, najväčší pokles úmrtí zaznamenali Estónsko (–32 %) a Slovinsko (–20 %).
Na Slovensku bol v minulom roku počet úmrtí na cestách 57 osôb na milión obyvateľov, v roku 2016 to bolo 51 a v roku 2010 až 65.
Komisárka pre dopravu Violeta Bulcová v tejto súvislosti uviedla: „V minulom roku prišlo na cestách o život 25 300 ľudí a mnohým ďalším obrátili život naruby vážne zranenia. Za týmito číslami sa skrývajú mnohé príbehy plné bolesti a utrpenia. Bezpečnosť cestnej premávky je zodpovednosťou, o ktorú sa delíme s členskými štátmi, ale som presvedčená, že EÚ môže urobiť viac na lepšiu ochranu Európanov. Náš cieľ je jasný: chceme na našich cestách zachrániť viac životov.“
Európska komisia v súčasnosti pracuje na súbore konkrétnych opatrení, aby prispela k splneniu cieľa EÚ znížiť počet smrteľných úrazov na cestách od roku 2010 do roku 2020 v každom členskom štáte na polovicu. Zároveň ale platí, že za presadzovanie právnych predpisov a zvyšovanie informovanosti, sú v prvom rade zodpovedné členské štáty.
Viac informácií o európskych témach nájdete na www.europa.sk.