Počínal si pri tom úspešne. Na jeho odpovede a vysvetlenia totiž zareagovali trhy priaznivo a hodnota akcií Facebooku stúpla o 5 percent. On sám si tak po prvom dni vypočúvania pripísal na konto 2,5 miliardy eur. A ktovie? Možno za to mohla 10 cm hrubá poduška, ktorú si dal na kreslo, aby v ňom pôsobil pred Senátom lepšie.
1. O zneužití údajov
„Bola to moja chyba a je mi to ľúto. Ja som spustil Facebook, ja ho riadim a ja som zodpovedný za to, čo sa deje,“ povedal o zneužití údajov 87 miliónov používateľov. „Je jasné, že sme neurobili dosť pre to, aby naše nástroje neboli zneužité na škodlivé účely - falošné správy, zahraničné ovplyvňovanie volieb, prejavy nenávisti a porušovanie súkromných údajov.“
2. O vplyve Ruska
„Sú to preteky v zbrojení. Budú stále lepší a lepší,“ povedal s tým, že jeho spoločnosť neustále bojuje s ruskými operátormi. „Títo ľudia sa snažia využívať náš systém a ďalšie systémy. Musíme investovať, aby sme boli lepší. Jeho spoločnosť vyvíja nástroje na identifikáciu falošných účtov, ktoré sa snažia šíriť dezinformácie. Zuckerberg tiež priznal, že firma spolupracuje s výborom, ktorý vyšetruje zasahovanie Ruska do amerických volieb.
3. O regulácii Facebooku
Zuckerberg sa snažil odraziť otázky senátorov o možnej regulácii sociálnych sietí. „Nechcem, aby som musel hlasovať za reguláciu Facebooku. Ale keď budem musieť, tak budem. To záleží na vás. Vaša užívateľská dohoda je na ho*no,“ povedal mu senátor John Kennedy. Keď na Zuckerberga viac pritlačili, tak povedal, že uvíta tú „správnu reguláciu“, ale bližšie to nešpecifikoval.
4. Zostane zadarmo?
Sheryl Sandberg z vedenia Facebooku minulý týždeň povedala, že používatelia si možno budú musieť zaplatiť za to, aby sa ich údaje nevyužívali na reklamné účely. Zuckerberg k tomu na vypočúvaní dodal, že jeho primárnou misiou je pomáhať spájať ľudí a „vždy bude existovať verzia Facebooku, ktorá bude zadarmo“.