Rovnako ako v utorok v Senáte aj v stredu v Snemovni reprezentantov Zuckerberg vysvetľoval okolnosti škandálu, pri ktorom Cambridge Analytica neoprávnene získala prístup k miliónom dát používateľov, ktoré využila na podporu volebnej kampane prezidenta Donalda Trumpa.
Zuckerberg považuje za nevyhnutné, že komunikačná sieť bude regulovaná. Varoval ale poslancov, aby vo svojich návrhoch boli opatrní. Väčšie firmy ako Facebook majú viac prostriedkov, aby sa reguláciám mohli prispôsobiť; menšie spoločnosti by to ale mohlo ohroziť.
Šéf Facebooku, označovaný za jedného z najbohatších ľudí sveta, vypovedal už druhý deň na pôde amerického Kongresu o politike svojej firmy pri ochrane užívateľských dát a o úlohe, ktorú mohol Facebook zohrať pri údajných pokusoch Ruska ovplyvniť americké prezidentské voľby v roku 2016. Zuckerberg v tejto súvislosti poslancom povedal, že jeho firma v Rusku neskladuje žiadne dáta, a prístup Moskvy k nim je tak maximálne obmedzený. Zakladateľ Facebooku odmietol tvrdenie, že používatelia nemajú dostatočnú kontrolu nad svojimi osobnými dátami.
"Zakaždým, keď sa ktokoľvek rozhodne niečo na Facebooku zdieľať, má kontrolu k dispozícii. Priamo pred sebou, nie skrytú kdesi v nastaveniach," povedal poslancom z výboru pre energetiku a obchod. Pokiaľ ide o nové európske pravidlá pre ochranu osobných údajov, ktoré majú v celej Európskej únii jednotne platiť od 25. mája, nemal však Zuckerberg pre poslancov podrobnejšie informácie. Kontrolné mechanizmy Facebooku sa podľa neho novému nariadeniu prispôsobia, nie je vraj ale známe, kedy sa tak stane.
Zuckerberg miernil očakávania amerických poslancov, že Facebook môže mať kontrolu nad celou sieťovou prevádzkou. "Ani 20 000 zamestnancov sledujúcich komunikáciu nemôže mať pod dohľadom všetko," povedal. Jeho firma napríklad nemôže zastaviť všetky nezákonné inzeráty, napríklad nelegálnu reklamu na lieky na utíšenie bolesti. Práve nadmerné využívanie opiátov je podľa amerických expertov hlavným dôvodom terajšej drogovej epidémie v USA. Zuckerberg v tejto súvislosti sľúbil, že Facebook bude likvidovať ilegálnu inzerciu opiátov v prípade, že používatelia takúto reklamu označia.
Šéf Facebooku potvrdil, že v tomto týždni spoločnosť začala užívateľov informovať, či sa ich dáta dostali do súboru sprenevereného firmou Cambridge Analytica. Neodpovedal priamo na otázku, či jeho firma prispôsobí fungovanie sociálnej siete tak, aby osobné dáta užívateľov lepšie ochránila. "Realizujeme a budeme realizovať kroky k tomu, aby sme obmedzili rozsah prístupu k týmto dátam," povedal Zuckerberg. Audit aplikácií, ktoré dáta využívajú, bude ale trvať "mnoho mesiacov". Pri utorkovom vypočutí v Senáte, ktoré trvalo päť hodín, si Zuckerberg podľa amerických komentátorov počínal úspešne. Podľa televízie CNN z parlamentu odišiel ako víťaz.