Okoličány mal ihneď nastúpiť za mreže, preto ho muži zákona preventívne sledovali. Ani to nepomohlo a podriadeným policajného prezidenta Tibora Gašpara (55) zločinec ušiel do zahraničia.
V prípade spolu figurovalo 16 obžalovaných, ktorých prokurátor vinil z 20 skutkov. Medzi hlavnými obžalovanými figuroval práve Okoličány, ktorého spolu s Róbertom Nigutom a Jaroslavom Potučkom poslal sudca na doživotie za mreže. V čase čítania rozsudku podľa Denníka N na prípade spolupracovala aj polícia, ktorá mala Okoličányho sledovať. Novému Času to potvrdil aj zdroj z polície s tým, že Okoličányho mali sledovať až k hraniciam. Ani to nezabránilo odsúdenému bossovi utiecť do zahraničia, pričom ešte v stredu sa pohyboval na východnom Slovensku.
Súd tvrdí, že obžalovaným nariadili okamžite výkon trestu a vydali príkaz na dodanie za mreže. „Najvyšší súd tak urobil bezprostredne po vynesení rozsudku a po následnom administratívnom spracovaní príkazu na dodanie do výkonu trestu o 15.51,“ povedala hovorkyňa Alexandra Važanová. Prokuratúra od úteku dáva ruky preč. „Prokurátor je pri verejnom zasadnutí o odvolaní jednou zo strán tohto konania. Strany sú si v konaní pred súdom rovné,“ uviedla hovorkyňa Andrea Predajňová.
Konali zákonne
Polícia tvrdí, že od momentu, ako dostali príkazy zo súdu, realizujú všetky potrebné úkony na dodanie odsúdených. „Opätovne sme svedkami nedôvodných útokov proti činnosti polície napriek tomu, že koná len v súlade so zákonom a dokonca proaktívne namiesto príslušných orgánov (súd a prokuratúra),“ napísali v stanovisku. Vysvetľujú, že súdne konanie prebiehalo 11 rokov, ktoré s políciou nemá nič spoločné. „Súdy a ani prokuratúra neoznamujú polícii dátumy pojednávaní a už vôbec nie spôsob, akým bude v samotnej veci rozhodnuté. Po skončení pojednávania, na základe proaktívnej žiadosti polície, boli o 14.28 hod. vydané príslušným predsedom senátu príkazy na dodanie do výkonu trestu voči trom osobám, ktoré boli odsúdené na doživotné tresty,“ dodali z polície.
Včera sa im podarilo zatknúť jedného odsúdeného - Potučka. Polícia už roky bezvýsledne pátra po odsúdenom Nigutovi a po vynesení rozsudku začala hľadať aj ďalšieho odsúdeného Jozefa Leška, ktorý si má odsedieť 24 rokov. Šéf Inšpekcie ministerstva vnútra Milan Lučanský povedal, že na východ pošlú kontrolu. „Tá preverí aj časové súslednosti vydania žiadosti o dodanie odsúdených do výkonu trestu,“ povedal Lučanský.
Odvolá Gašpara?
Ministerstvo vnútra pod vedením Tomáša Druckera verí, že ho nájdu čo najskôr. „Že sa aj v tomto prípade čo najskôr podarí dostať odsúdených do výkonu trestu tak, ako sa to polícii za posledné roky úspešne podarilo aj v takých prípadoch, keď osoby unikali spravodlivosti viac ako desať rokov,“ uviedli. Drucker si sám do piatka určil termín, či odvolá policajného prezidenta Gašpara.
Stále nie je jasné, ako sa rozhodne, aj keď podľa kuloárnych informácií má zostať vo funkcii minimálne do septembra, kým nevymenujú nového šéfa podľa nových pravidiel. „Táto legislatíva počíta nielen s výmenou na pozícii policajného prezidenta, ale aj s povinnými výberovými konaniami všetkých vrcholových riadiacich funkcionárov aj v Policajnom zbore, aj v policajnej inšpekcii,“ povedal Drucker na začiatku týždňa.
Ako sa ťahal prípad Okoličány
Jún 2002 - Okoličányho obžalovali za vydieranie.
Apríl 2007 - Prokurátor podal pôvodnú obžalobu na celú zločineckú skupinu (16 ľudí) za vraždy či nedovolené ozbrojovanie.
Február 2009 - Okoličánymu a Potučkovi vymeral Špecializovaný súd doživotie, ďalší členovia dostali miernejšie tresty.
Február 2010 - Najvyšší súd zrušil rozsudok s dvoma doživotnými a piatimi ďalšími trestami a vrátil ho Špecializovanému trestnému súdu.
September 2014 - Pojednávanie bolo niekoľkokrát zrušené pre neúčasť obžalovaných či choroby.
August 2016 - Súd udelil doživotie trom členom vrátane Okoličányho a prípad sa dostáva na Najvyšší súd.
Apríl 2018 - Najvyšší súd potvrdil verdikt Špecializovaného trestného súdu, no Okoličány nenastúpil do väzby a uteká do zahraničia.