Napriek tomu sa spoza mreží nepozerá, pred nástupom do väzenia ušiel za hranice. Podľa zdroja Nového Času ho pri úteku sledovala polícia, avšak nekonala. Muži v uniformách sa bránia, že pred definitívnym vyrieknutím ortieľa podľa zákona zasiahnuť nemohli. No nie všetci odborníci sú s tým stotožnení.
Okoličányho odsúdili spolu s ďalšími pätnástimi mužmi celkovo za 20 zločinov, medzi ktorými nechýbali ani vraždy. Polícia ho mala preventívne sledovať, no napriek tomu ušiel za hranice. Muži zákona nepotvrdili, že bossa mafie naozaj sledovali. „Po skončení pojednávania, na základe proaktívnej žiadosti polície, boli o 14.28 hod. vydané príslušným predsedom senátu príkazy na dodanie do výkonu trestu voči trom osobám, ktoré boli odsúdené na doživotné tresty. Od momentu, keď polícia prijala príkazy, mohla začať konať v súlade so zákonom a uvedené osoby na základe príkazu zatknúť,“ napísala polícia v stanovisku.
Bývalý elitný vyšetrovateľ Jozef Šátek hovorí, že policajti konali hlúpo alebo účelovo. „Ak zistili, že Okoličány prekračuje štátnu hranicu, mali zákonný dôvod zasiahnuť aj bez príkazu na dodanie do výkonu trestu. Hovorí sa tomu pokus spáchania trestného činu marenia výkonu rozhodnutia súdu, lebo ide o úmyselný čin,“ povedal Šátek s tým, že teraz budú musieť zasahovať početné skupiny policajtov a spravodajských služieb po celom svete. „Takto to funguje len v Gašparovej polícii. A je jedno, či to bola hlúposť alebo prejav skorumpovanosti, výsledok je rovnaký, Okoličány sa smeje,“ dodal Šátek.
Bývalý kriminalista Matej Snopko si myslí, že v prvom rade je to dôsledok toho, keď sa spravodlivosť vykonáva pomaly. „Je samozrejmé, že ak máte peniaze a na krku doživotie, prvé, čo vám napadne, je útek,“ dodal Snopko. Najvyšší súd tvrdí, že konal tak rýchlo, ako mohol. „Najvyšší súd obžalovaným v trestnej veci Róberta Okoličányho a spol. okamžite nariadil výkon trestu a zároveň vydal príkaz na dodanie do výkonu trestu,“ povedala hovorkyňa súdu Alexandra Važanová.
MALI PROSTRIEDKY, ABY HO ZADRŽALI
Jozef Šátek, bývalý vyšetrovateľ
- Je to absurdné a diletantizmus. Ak Okoličányho policajti sledovali a zistili, že prekračuje štátnu hranicu, tak bolo zrejmé, čo má v pláne urobiť. Existuje trestný čin marenia výkonu rozhodnutia súdu, čo im dávalo zákonný rámec využiť všetky zákonné prostriedky až po zadržanie a obvinenie danej osoby. Predpokladám však, že skutočná situácia v polícii je ešte horšia, ako si myslíme. Mali možnosť ho ešte pred vynesením rozsudku sledovať a zadržať.
POLÍCIA MOHLA ZASIAHNUŤ
Daniel Lipšic, exminister vnútra
- Ak uplynie maximálna lehota väzby (5 rokov), nie je možné použiť elektronický náramok. To je náhrada za väzbu a ide o právny nezmysel. Pokiaľ bolo podozrenie z pokusu trestného činu marenia súdneho rozhodnutia, tak polícia mohla zasiahnuť.