Reagovať na zákon z minulého roka sa rozhodli po tom, ako sa dozvedeli nové skutočnosti o podmienkach vzniku a prevádzkovania pohotovostných ambulancií. Teraz hrozí, že región, v ktorom žije vyše 20-tisíc obyvateľov, ostane bez pohotovosti.
Primátor Agócs a starostovia adresovali list vtedajšiemu ministrovi zdravotníctva Tomášovi Druckerovi v marci tohto roka. Žiadajú v ňom o udelenie výnimky pre Fiľakovo pri určovaní bodov v sieti ambulantných pohotovostných služieb. „Podľa zákona prijatého vlani má byť pevná pohotovosť iba v okresnom meste Lučenec, ktorá by tak mala na starosti 74-tisíc obyvateľov,“ vysvetlil primátor. No veľké percento obyvateľov z Fiľakova a okolia patrí k rómskej komunite s nízkou životnou úrovňou. „Pre nich, podobne ako pre seniorov, by bolo dochádzanie do okresného mesta takmer nemožné, či už zo zdravotných, alebo z finančných dôvodov. Navyše je tu vysoká chorobnosť na onkologické, chronické respiračné a kardiovaskulárne ochorenia,“ doplnil Agócs.
Zástupcovia samospráv sa domnievajú, že v Poltári nebudú vedieť zabezpečiť pevnú pohotovostnú službu. Tá by tak v Lučenci bola takmer pre 100-tisíc ľudí. „Boli sme uzrozumení s tým, že vo Fiľakove bude doplnková ambulantná pohotovostná služba. No medzičasom sme sa dozvedeli, že tie budú dostávať výrazne menej financií ako pevné pohotovosti. Zároveň určovanie doplnkových pohotovostí bude mať v kompetencii vysúťažený dodávateľ pevnej pohotovostnej služby v okrese, nie ministerstvo. Na základe toho hrozí, že by vo Fiľakove nemusela byť napokon ani doplnková pohotovosť,“ dodáva primátor, ktorý sa rozhodol, že sa pokúsi zabojovať o výnimku a pohotovosť zachrániť. „V tomto konkrétnom prípade môže organizátor, ktorý má povolenie na prevádzkovanie ambulancie pevnej ambulantnej pohotovostnej služby v Lučenci, zriadiť doplnkovú ambulantnú pohotovostnú službu napr. vo Fiľakove,“ vysvetľuje hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášova. „Pokiaľ ide o život ohrozujúci stav človeka, je k nemu privolaná ambulancia záchrannej zdravotnej služby, ktorá v prípade potreby odvezie pacienta do nemocnice, kde mu zdravotníci poskytnú potrebnú zdravotnú starostlivosť. Mesto Fiľakovo si k uvedenej vyhláške neuplatnilo v rámci MPK žiadnu pripomienku,“ uzavrela Eliášová.
Čo si myslia obyvatelia o zrušení pohotovosti?
Jozef Varga (72), dôchodca, Fiľakovo
„Našťastie nie som ešte až taký chorý, aby som musel využiť našu pohotovosť. No som rád, že ju tu máme a nechcel by som dochádzať do Lučenca.“
Alžbeta Dojčiarová (50), nezamestnaná, Radzovce
„Nesúhlasím so zrušením pohotovosti. Ja s manželom sme ju viackrát využili. Hlavne pre ľudí, ktorí nemajú autá, bude problém dostať sa na najbližšiu pohotovosť do Lučenca.“
Denisa Szücs (31), nezamestnaná, Fiľakovo
„Keďže môj manžel pracuje v zahraničí a ja nemám vodičák , je pre mňa najlepšie navštíviť pohotovosť priamo u nás. S presunom do Lučenca by to bolo náročnejšie na čas a aj financie.