Tie v sobotu vystrelili na Sýriu Spojené štáty a ich spojenci. Podľa agentúry AP to oznámil náčelník hlavného operačného oddelenia generálneho štábu ruských ozbrojených síl generálplukovník Sergej Rudskoj. Podľa jeho slov tieto útoky nepôsobili obete na životoch a sýrske vojenské zariadenia, na ktoré USA, Británia a Francúzsko zaútočili, majú len malé škody. Poznamenal, že systémy zostrelili všetky strely, ktoré smerovali na štyri kľúčové sýrske letecké základne.
Rudskoj ďalej uviedol, že ruské systémy protivzdušnej obrany v Sýrii sa do obrany nezapojili. Dodal, že Rusko dosiaľ - na naliehanie Západu - neposkytlo Sýrii svoje najmodernejšie systémy protivzdušnej obrany S-300, ale teraz tento krok prehodnotí.
Ruský prezident opätovne potvrdil postoj Ruska, že možný chemický útok v sýrskom meste Dúmá, ktorý tieto útoky vyvolal, bol falošný. Putin dodal, že ruskí vojenskí experti v Dúme nenašli akékoľvek stopy po chemickom útoku. Kritizoval USA a ich spojencov, že sobotný útok podnikli bez toho, aby počkali na to, kým experti z medzinárodného vyšetrovacieho tímu oblasť navštívia.Sýrske a ruské sily úplne ovládli po odchode povstalcov mesto Dúmá
Sýrske a spojenecké ruské sily úplne ovládli mesto Dúmá, ktoré bolo pod kontrolou povstalcov. Informovalo o tom v sobotu Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii. K ovládnutiu Dúmy došlo k tomu po tom, ako posledný konvoj povstalcov a ich rodín opustil mesto v rámci Ruskom sprostredkovanej dohody o evakuácii. Podľa agentúry DPA ovládnutím Dúmy sýrska vláda znovu plne dobyla východnú Ghútu, bývalú baštu opozície na predmestí Damasku.
Dúmá bola minulý týždeň miestom možného chemického útoku, ktorý podnietil USA, Britániu a Francúzsko k uskutočneniu sobotných leteckých a raketových útokov v Sýrii. K týmto útokom došlo niekoľko hodín pred tým, ako mali na miesto údajného chemického útoku doraziť inšpektori z Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW).