Akékoľvek vojenské akcie, ktoré obchádzajú Bezpečnostnú radu OSN, podľa Číny porušujú zásady a základné normy medzinárodného práva. Informovala o tom spravodajská stanica BBC.
Stanica zároveň zverejnila zoznam krajín, ktoré dosiaľ útoky podporili, a ktoré s nimi nesúhlasili.
Krajiny podporujúce útoky:
- Spojené štáty
- Spojene kráľovstvo
- Francúzsko
- Nemecko
- Turecko
- Saudská Arábia
- Katar
- Kanada
- Japonsko
- Austrália
- Izrael
Krajiny neschvaľujúce útoky:
- Sýria
- Rusko
- Irán
- Čína
Sýrska protivzdušná obrana zostrelila vyše 65 rakiet, tvrdí SOHR
Sýrske systémy protivzdušnej obrany zostrelili vyše 65 rakiet, ktoré v sobotu vystrelili na Sýriu Spojené štáty, Británia a Francúzsko. Podľa spravodajskej stanice BBC o tom informovalo sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) sídliace v Británii.
Podľa SOHR boli terčom útokov aj dve výskumné strediská v Damasku, sklady pridružené k 4. divízii Republikánskej gardy na vojenskom letisku Mezzeh v Damasku, sklady v oblasti mesta Kiswa južne od Damasku a vedecko-výskumné stredisko na okraji mesta Homs.
Náčelník hlavného operačného oddelenia generálneho štábu ruských ozbrojených síl generálplukovník Sergej Rudskoj predtým uviedol, že sýrske systémy protivzdušnej obrany sovietskej výroby zostrelili 71 zo 103 striel s plochou dráhou letu.
Podľa jeho slov tieto útoky nepôsobili obete na životoch a sýrske vojenské zariadenia, na ktoré USA, Británia a Francúzsko zaútočili, majú len malé škody. Poznamenal, že systémy zostrelili všetky strely, ktoré smerovali na štyri kľúčové sýrske letecké základne.
Rudskoj ďalej uviedol, že ruské systémy protivzdušnej obrany v Sýrii sa do obrany nezapojili. Dodal, že Rusko dosiaľ - na naliehanie Západu - neposkytlo Sýrii svoje najmodernejšie systémy protivzdušnej obrany S-300, ale teraz tento krok prehodnotí.
Medzinárodní experti budú pokračovať vo vyšetrovaní chemického útoku v Sýrii
Tím expertov z Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) sa bude aj naďalej rozmiestňovať na území Sýrie, aby zistil fakty týkajúce sa obvinení z použitia chemických zbraní v meste Dúmá. Informovala o tom v sobotu agentúra DPA.
Vo vyhlásení organizácie, ktorej experti prišli do Sýrie tento týždeň, sa píše, že bezpečnosť tímu v súčasnosti posudzuje Organizácia Spojených národov. Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii v sobotu informovalo, že sýrske a spojenecké ruské sily úplne ovládli mesto Dúmá, ktoré bolo pod kontrolou povstalcov.
K ovládnutiu Dúmy došlo k tomu po tom, ako posledný konvoj povstalcov a ich rodín opustil mesto v rámci Ruskom sprostredkovanej dohody o evakuácii. Podľa agentúry DPA ovládnutím Dúmy sýrska vláda znovu plne dobyla východnú Ghútu, bývalú baštu opozície na predmestí Damasku.
Dúmá bola minulý týždeň miestom údajného chemického útoku, ktorý podnietil USA, Britániu a Francúzsko k uskutočneniu sobotných leteckých a raketových útokov v Sýrii. K týmto útokom došlo niekoľko hodín pred tým, ako mali na miesto údajného chemického útoku doraziť inšpektori z OPCW.