Povedal to v sobotu ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, ktorý použil odborné kódové označenie nervovej paralytickej látky novičok. Skripaľovci boli nájdení 4. marca v Salisbury v bezvedomí, Británia tvrdí, že boli vystavení novičoku a že za útokom je Rusko. Moskva to ale popiera.
Julija už bola z nemocnice prepustená, jej otec sa uzdravuje, aj keď je stále v nemocnici. Lavrov povedal, že to, že sa obaja uzdravujú, znamená, že zrejme nebola použitá látka A-234. Tá by ich podľa Lavrova musela zabiť.
Lavrov ďalej povedal, že podľa analýz uskutočnených v jednom švajčiarskom laboratóriu, ktoré pracuje pre Organizáciu pre zákaz chemických zbraní (OPCW), bolo zo vzoriek odobratých v Salisbury zistené, že bola použitá toxická psychoaktívna látka označovaná ako BZ. Tá pôsobí na nervový systém, spôsobuje suchosť kože, dezorientáciu a retardáciu či dusenie. Podľa Lavrova OPCW o týchto výsledkoch vie, ale nezverejnila ich. "BZ sa v Sovietskom zväze alebo v Rusku nevyrábal," povedal Lavrov s tým, že táto látka sa vyrábala v mnohých iných krajinách.
OPCW vo štvrtok zverejnila súhrnnú správu, v ktorej jej vyšetrovatelia potvrdili závery Spojeného kráľovstva o identite jedovatej chemikálie použitej proti Skripaľovcom. O akú látku presne šlo a odkiaľ pochádzala, zverejnená správa OPCW neuviedla. Informácie o zložení látky sú podľa organizácie však v kompletnej správe, ktorá je tajná a prístup k nej majú len členské štáty - teda aj Británia a Rusko.
Britský minister zahraničia Boris Johnson krátko po zverejnení správy uviedol, že "nezostáva iné alternatívne vysvetlenie toho, kto je zodpovedný". Rusko podľa neho malo prostriedky a motív, aby spáchalo útok na Skripaľovcov. Uviedol tiež, že správa OPCW potvrdila, že látkou použitou pri útoku bol novičok. Lavrov už v piatok obvinil Britániu, že závery OPCW prekrútila.