Reagoval tak na sobotňajší nálet USA, Británie a Francúzska na sýrske ciele po použití chemických zbraní v krajine. Uviedol tiež, že prvá reakcia premiéra Andreja Babiša (ANO) na nálet bola krátkozraká. Babiš v sobotu uviedol, že spojenecký zásah bol nevyhnutný. V nedeľu po schôdzke so Zemanom povedal, že nálet nič nerieši. Premiér podľa neho chcel byť solidárny s vyjadreniami ministrov zahraničia a obrany Martina Stropnického a Karly Šlechtová (obaja ANO). "Ja by som týmto ministrom takto na diaľku chcel odkázať: Ste, aspoň zatiaľ, ministri vlády Českej republiky, nie vlády Spojených štátov, Veľkej Británie alebo Francúzska," povedal.
Zeman v rozhovore na rozhlasovej stanici Frekvence 1 označil nálet za kovbojskú akciu. Podľa neho bráni návratu utečencov do Sýrie, ktorý už začína. "Rád by som upozornil na fakt, že do Sýrie sa začínajú vracať prví utečenci, čo je nesmierne pozitívna správa. Ak nejaký kovbojský projekt túto pozitívnu správu brzdí, tak je to mierne povedané chyba," povedal.
"Zastávam jednoznačný názor, že ozbrojený útok na akúkoľvek krajinu môže byť vykonaný iba s mandátom Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov. Jediná výnimka, ktorú uznávam, je, keď sa jedná o ozbrojený útok na islamských teroristov, ako je tomu napríklad v Afganistane. To samozrejme nie je prípad Sýrie," povedal Zeman.
Podľa českého prezidenta Západ "rozvŕtal" Blízky východ. Spomenul inváziu do Iraku a podporu povstalcov v Líbyi, obe operácie označil za nezmysel. Podľa neho zasahovanie do Sýrie znamená tretie opakovanie rovnakej chyby. "Inteligent urobí jednu chybu a potom ju neopakuje. Človek s priemernou inteligenciou, skôr debilitou, urobí dve chyby za sebou. A čo povedať o tých, ktorí urobia tú istú chybu trikrát," povedal Zeman.
Stropnický v sobotu uviedol, že bolo treba dať najavo, že použitie chemických zbraní je neprípustné. Uviedol, že Rusko zablokovalo niekoľko rezolúcií BR OSN ohľadom chemických zbraní v Sýrii, a preto bol podľa neho zásah legitímny aj bez mandátu Bezpečnostnej rady. Šlechtová uviedla, že USA, Británia a Francúzsko dali jasne najavo, že nemožno nijako tolerovať používanie chemických zbraní.