Čo bude nasledovať po víkendovom útoku spojencov v Sýrii?
- Neočakávam konfrontáciu v Sýrii ani ďalšie nasadenie vojenských síl zo strany USA, Británie či Francúzska, ktoré by mohli zmeniť pomery vo vnútornom sýrskom konflikte, ktorý je medzi al-Asadom a opozíciou. Odmietam pohľad, že celá opozícia sú islamskí teroristi. Napriek tomuto, to, čo sa deje v Dúme, v okolí Damasku, tak je jednoznačné, že al-Asad s podporou Ruska má vojenskú prevahu a je otázka času, kedy obsadí posledné územia, ktoré kontrolujú rebeli. Toto bol skôr demonštračný zásah, ktorého sme boli svedkami. Bol motivovaný tým, aby al-Asad nevyužíval chemické zbrane v civilnej vojne.
Bude Rusko po útokoch vyvíjať nejaké protiútoky - či už vojenské, alebo virtuálne?
- Čo sa týka iných odpovedí - hybridných, tak to sa nedá vylúčiť, ale čo sa týka Sýrie, tak neočakávam, že dôjde k odvetným útokom. Rusi ani neaktivovali protiraketový systém S-400, ktorý si tam doviezli. Boli vopred informovaní o tom, na aké ciele bude útok smerovaný a nedošlo ani k stratám na ľudských životoch. Bola to demonštrácia sily zo strany USA, ktorá už nezvráti vývin v samotnej Sýrii. Sýrska opozícia je rozbitá, je tam viac ako 20 frakcií. Rusi by reagovali vojensky iba v tom prípade, ak by sa spojenci zapojili do bojov na strane rebelov proti režimu al-Asada. Pokiaľ to tak nebude, tak nebudú vojensky odpovedať, nemá to pre nich zmysel.
Zo strany niektorých politikov zaznieva spochybňovanie využívania chemických zbraní zo strany al-Asada. Je na to dostatok dôkazov?
- V roku 2013, keď bol prezidentom Obama, bola dosiahnutá zásadná dohoda, že al-Asad nebude používať chemické zbrane v civilnej vojne. To, že ich vzápätí v roku 2013 použil, bolo preukázané. To podozrenie je na mieste. Obama sa neodhodlal k tomu, čo urobil teraz Trump. Sám Obama vtedy povedal, že to je červená čiara, ktorú sýrsky režim nemôže prekročiť. Al-Asad ju prekročil a Obama nereagoval. Stalo sa to opäť minulý rok, avšak, na rozdiel od Obamu, Trump zareagoval.