Uskutočňuje sa v roku šesťdesiateho výročia vzniku Ústredia ľudovej umeleckej výroby založeného v roku 1945 prezidentským dekrétom s cieľom zachovávať, ochraňovať a podporovať ľudovo umeleckú výrobu na Slovensku.
Cyklus sympózií patrí k tým podujatiam, ktoré vytvárajú priestor pre odborné i ľudské stretnutia, diskusiu a výmenu skúseností ľudí zaoberajúcich sa danou výrobou či materiálom. Zároveň informuje verejnosť o hodnote ručnej práce a výtvarnom cítení súčasných výrobcov ako aj o prameňoch ich inšpirácií.
Okrem ukážok pracovných postupov bola súčasťou stretnutia aj konferencia, ktorej témy hovoria o histórii spracovania kože a kožušín v niektorých regiónoch Slovenska a v ÚĽUV-e, o možnostiach využitia kože v cieľoch súčasného výtvarného vyjadrenia.
Výrobu tradičných i niektorých súčasných produktov z kože, technologicky nadväzujúcich na tradičnú ľudovú i remeselnú výrobu, ako aj svoj remeselný fortieľ pri práci s kožou predvádza štvorica remeselníkov z Čierneho Balogu, Detvy, Prešova a Bratislavy.
A keďže názov podujatia je S kožou na trh, návštevníci podujatia majú možnosť nielen vidieť výrobu a časť technologických operácií a pracovných postupov, poznať osobne výrobcu, zhodnotiť úsilie, skúsenosť a znalosti, požitie pracovných nástrojov potrebných pre zhotovenie často zdanlivo jednoduchých výrobkov, ale i kúpiť si samotný hotový výrobok.
Takto výrobok, ako hovorí skúsenosť pracovníkov ÚĽUV-u, sa stáva nielen suvenírom z podujatia, ale aj akýmsi osobným putom s výrobcom, dokladom hodnoty a náročnosti a ručnej práce, na ktorú pri záplave produktov masovej priemyselnej výroby často zabúdame.