Ako pre TASR uviedla majsterka odborného výcviku kaderník Henrieta Turcmanovičová, momentálne sa na toto povolanie v ich škole pripravujú iba dievčatá. Vo všetkých ročníkoch je ich aktuálne 30. "Tu sa naučia základné veci v prvom ročníku ako umývanie hlavy, čo sa týka bezpečnosti a hygieny na prevádzke, potom začínajú strihať," vysvetlila. K dispozícii sú dve prevádzky, pôsobia v nich dve majsterky.
Do dielní prichádzajú podľa jej ďalších slov aj zákazníci z mesta. "Prípadne si tu môžu študentky priniesť kohokoľvek," uviedla s tým, že sa tak učia strihať, farbiť, ale aj česať. "Každý rok pripravujeme tzv. mikulášsku šou pre všetky ročníky, ktoré medzi sebou súťažia," spomenula. Kadernícky odbor je na škole minimálne 15 rokov a záujem oň je stále. "Dievčatá chcú chodiť, pracujú, sme spokojní," uzavrela.
Stolári aktuálne vyrábajú nábytok pre vynovenú mestskú zasadačku. Ich výrobky možno vidieť na mnohých miestach nielen v Medzilaborciach. "Žiaci sa v tejto dielni učia na určitých strojoch, ktoré máme k dispozícii, ako je formátovacia píla, fréza, dlabačka," uviedol pre TASR majster odborného výcviku Slavomír Čerevka s tým, že žiaci si musia osvojiť určité technologické postupy.
"V prvom ročníku, dá sa povedať, si potykajú s drevom, učia sa len ručné spracovanie, ako je rezanie, pilovanie, vŕtanie, hobľovanie, učia sa základné konštrukčné spoje a všetko sa to robí len ručným stolárskym náradím. Druhý až štvrtý ročník patrí stolárskej strojovej dielni," vysvetlil s tým, že o odbor je záujem. V regióne je totiž podľa neho viacero prevádzok zameriavajúcich sa na drevospracujúci priemysel aj napriek veľkoobchodným reťazcom, ktoré tomuto remeslu konkurujú. Podľa neho je však rozdiel vidieť v kvalite. A tú pretavili, ako ďalej uviedol Čerevka, študenti aj do viacerých ocenení v tvorivých súťažiach zameraných na tento odbor.
Mechanici hasičskej techniky sa tiež v prvom ročníku učia len ručné spracovanie kovov, ako je rezanie, pilovanie, brúsenie. V druhom ročníku už pracujú so strojmi. "V treťom ročníku idú po servisoch, aby sa naučili opravovať autá, a vo štvrtom ročníku idú už na Hasičský a záchranný zbor do Medzilaboriec," vysvetlil pre TASR majster odborného výcviku Andrej Šteňko.
Študenti si tento odbor podľa neho vyberajú okrem iného aj na základe toho, že pôsobia napríklad v dobrovoľných hasičských zboroch. "Ich záujmom je chrániť ľudí i majetok. Keď chodíme po základných školách, skoro každé dieťa chce byť hasičom. Je to populárne," poznamenal. Prax študentov si môžu vyskúšať nielen Medzilaborčania. Momentálne do dielní prichádzajú motoristi z dôvodu prezúvania zimných na letné pneumatiky. Študenti si tak zdokonaľujú svoje zručnosti.