Rovnako sa na neho valili podozrenia okolo obchodov manželky Lucie s pozemkami pri Trnave a nákupu apartmánu vo vile na Floride za nízke ceny. Jeho súkromný život trpel politickými atakmi. Namiesto Gašparovej hlavy tak Drucker ponúkol vlastnú a už v najbližšom čase donesie demisiu do Prezidentského paláca. V rezorte vnútra sa tak opäť objavila voľná stolička, kam smeráci musia dosadiť ďalšieho človeka.
Drucker už pri nástupe do funkcie tvrdil, že ide o kompromis medzi vládou a prezidentom. „Ani som sa necítil autenticky na túto pozíciu, ale povedal som si, že sa o to musím aspoň pokúsiť - prinavrátiť dôveru verejnosti v štát,“ uviedol minister vnútra. Od začiatku sa čakalo na jeho rozhodnutie, či vo funkcii podrží, alebo odvolá šéfa polície Gašpara. Ten napokon napriek výhradám od prezidenta, opozície aj protestujúcich na námestiach ostáva.
Za tri týždne, čo sa Drucker rozprával s kompetentnými ľuďmi v polícii a prokuratúre, vraj nenašiel dôkaz, prečo by mal Gašpar skončiť. „Cítim sa absolútne slobodný. Pýtal som sa ľudí na Generálnej prokuratúre, policajnej inšpekcii, pozeral som, čo v minulosti urobil a dosiahol a môžem povedať, že som dospel k záveru, že si nemyslím, že je správne odvolať Tibora Gašpara,“ vysvetlil Drucker. Uvedomuje si, že existujú dôvody najmä v polarizácii spoločnosti a so spájaním Gašpara s Kaliňákom.
Odcháza kvôli manželke?
Drucker odmieta, že by na neho niekto pri rozhodovaní tlačil. „Sú to moje a nikoho iného rozhodnutia. Ak by som chcel odvolať Gašpara, nikto by mi v tom nezabránil. Aj za cenu, že by som hneď na to odišiel z funkcie. Odchádzam ako najkratšie slúžiaci minister, ale aspoň môžem povedať, že sa mi podarilo predložiť dobrý návrh zmeny obsadzovania funkcií v Policajnom zbore. Chcem si chrániť svoje meno a myslím si, že ho aj uchránim,“ dodal Drucker s tým, že sa chce vrátiť do súkromnej sféry. O jeho rozhodnutí vedel vopred premiér Pellegrini, s ktorým o Gašparovi debatoval spolu s Robertom Ficom.
V posledných dňoch musel končiaci minister odvracať útoky súvisiace s obchodovaním jeho manželky Lucie, ktorá kúpila pozemky pri Trnave za zlomok trhovej ceny. Ľudia, s ktorými obchodovala, dodávali služby aj pre štát. Zároveň pribudli otázniky okolo kúpy lacného apartmánu vo vile na Floride. Drucker reagoval trestným oznámením, no na jeho rodinu bol vyvíjaný extrémny tlak.
Vynorili sa tak špekulácie, že za jeho rozhodnutím skončiť môže byť aj manželka Lucia, ktorá nechcela znášať politické ataky v ich súkromí. Podľa našich informácií však za Druckerovým rozhodnutím odísť nebol tlak manželky. Drucker sa rozhodol podať demisiu po niekoľkých dňoch, ktoré strávil v nemocnici s poškodenou krčnou platničkou. „Mám to zranenie už takmer 10 rokov. Z času na čas sa ozve, kedykoľvek hrozí operácia,“ ukončil.
Šokovaný Gašpar, taktizujúci Smer
Policajný prezident Tibor Gašpar zostal po oznámení Druckera zaskočený. „Rozhodnutia neodvolať ma z funkcie policajného prezidenta, ale súčasne podať demisiu sú pre mňa prekvapujúce a neočakávané. K uvedenej situácii sa vyjadrím v čo najkratšom čase po dôkladnom zvážení všetkých okolností,“ povedal Gašpar.
Na Smere je po novom opäť výber nového ministra vnútra. Otvára sa im tak možnosť dosadiť do funkcie človeka, ktorý nemusí vyhovovať prezidentovi Kiskovi. Na post môžu navrhnúť prakticky kohokoľvek a Andrej Kiska ho musí vymenovať. „Prezident nemá možnosť nevymenovať navrhnutého ministra, čiže koho Smer navrhne, toho musí odobriť. Je to dané novelou ústavy ešte z čias Vladimíra Mečiara, ktorý tak hasil situáciu, keď Michal Kováč odmietol vymenovať Ivana Lexu. Inak to je, keď sa vymenúva celá vláda, keď prezident takúto kompetenciu má,“ vysvetlil Baránek.
Druckerova pracovná kariéra
2012 - 2016 - bol generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstva Slovenskej pošty, a. s.
2016 - do marca 2018 - minister zdravotníctva
od 22. marca 2018 do 16. apríla - minister vnútra
Vzoprel sa Smeru
Tomáš Koziak, politológ
Minister Drucker si bol vedomý, že je to rizikový rezort. Neustál protitlak opozície, verejnej mienky, ktorá žiadala systémové zmeny. Je jasné, že Smer potrebuje stále kontrolovať tento rezort a potrebuje tam človeka, ktorý sa bude správať ako Kaliňák, čo zrejme Drucker odmietol. To, že Gašpar zostáva vo funkcii, je tým, že má nejaké úlohy od Smeru, inak by musel odstúpiť už dávno. Útek Okoličányho bol len poslednou kvapkou.
Gašpar je najdôležitejšia osoba
Ján Baránek, politológ
Za touto situáciou sa dá čítať, že policajný prezident je najdôležitejšia osoba v tomto štáte. Už odstúpil premiér, minister vnútra, rekonštruovala sa vláda a napriek tomu, že odstúpenie Gašpara bola jedna z prvých požiadaviek, on ostáva. Vzbudzuje to podozrenie, že je to účelové, že musí ostať, aby niečo kryl.
Reakcie politikov na demisiu
Je to vec Smeru
Andrej Danko, predseda SNS
Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) berie na vedomie rozhodnutie ministra vnútra Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD) odstúpiť z funkcie. Tým, že ide o vnútornú záležitosť Smeru-SD, ne bude sa k tomu bližšie vy jadrovať.
Cit pre realitu
Béla Bugár, predseda Most- Híd
Každý verejný činiteľ, vrátane prezidenta Policajného zboru, by mal mať cit pre realitu a vnímať spoločenské súvislosti. Ne pochybujem o tom, že si to uvedomuje aj predseda vlády Peter Pellegrini, ktorý musí prísť s novým návrhom na ministra vnútra.
Koalícia už nemá človeka
Ľubomír Galko, podpredseda SaS
Je vylúčené, aby sa po Druckerovej demisii našiel v súčasnej vládnej koalícii človek, ktorý nastúpi do tejto uvoľnenej funkcie s vôľou meniť veci k lepšiemu a prinavrátiť Policajnému zboru stratenú dôveru. Požiadavka na predčasné voľby je o to naliehavejšia.
Je to prekvapenie
Juraj Blanár, podpredseda Smer-SD
Dozvedel som sa to z médií a je to pre mňa veľké prekvapenie. Musím sa viac oboznámiť s dôvodmi.
Vládne štátna mafia
Boris Kollár, predseda Sme rodina
Toto je krásny príklad, akú silu má u nás táto štátna mafi a. Keď si povie, že pre ňu je prioritné udržať vo funkcii policajného prezidenta Gašpara, tak je ochotná pre to obetovať aj novopečeného ministra vnútra.