Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov pre stanicu BBC v pondelok vyhlásil: "Garantujem vám, že Rusko v danej lokalite s ničím nemanipulovalo."
Znepokojenie nad možným zasahovaním Moskvy vzniesol americký vyslanec pri Organizácii za zákaz chemických zbraní (OPCW). Spojené štáty tiež obvinili Rusko z blokovania prístupu medzinárodných inšpektorov na lokalitu údajného útoku v meste Dúmá. Podľa sýrskych a ruských činiteľov je ešte stále treba vyriešiť určité "bezpečnostné otázky".
Dúmá bola v čase útoku 7. apríla povstaleckou baštou, aktuálne je však už pod kontrolou sýrskych vládnych síl a ruskej armády, poznamenáva agentúra Reuters. Britská premiérka Theresa Mayová bráni účasť svojej krajiny na danom zásahu v Sýrii s tým, že sa tak predišlo "ďalšiemu ľudskému utrpeniu". Podľa opozície to mala konzultovať s parlamentom.
Humanitárne organizácie uviedli, že pri údajnom chemickom útoku zahynuli desiatky mužov, žien i detí. Inšpektori z OPCW so sídlom v holandskom Haagu vycestovali do Sýrie ešte minulý týždeň, do Dúmy sa však stále nedostali.