Západné krajiny vojenský úder označujú za odpoveď na údajný chemický útok pri Damasku, ktorý sa stal pred vyše týždňom a ktorý Západ prisudzuje sýrskemu vládnucemu režimu. Elyzejský palác medzitým oznámil, že sýrskemu prezidentovi Asadovi bude odobraté najvyššie francúzske štátne vyznamenanie - Rad čestnej légie.
"Naša reakcia bola vzhľadom k príčine dostatočne odôvodnená. Vo svojej metodike bola starostlivo rozvrhnutá," vyhlásil Philippe pred poslancami, ktorí o udalosti vedú iba rozpravu. "Poslali sme tvrdú správu, jasnú správu, silnú správu," povedal podľa agentúry AFP Philippe. "Chceme tým povedať, že vojenské víťazstvo nemožno beztrestne dosiahnuť chemickými zbraňami," dodal.
Premiér pred riedko obsadenými kreslami v Národnom zhromaždení tiež obhajoval rozhodnutie zapojiť sa do akcie zo strany prezidenta Emmanuela Macrona ako ťažké a legitímne. Dodal, že Západ vysielal už príliš dlho politické a diplomatické signály Damasku, aby konal rozumne. Vodca francúzskej radikálnej ľavice a neúspešný Macronov súper v minuloročných prezidentských voľbách Jean-Luc Mélenchon v pondelok povedal, že "podľa medzinárodného práva sa môže konať iba po potvrdených dôkazoch". Vojenský úder podľa neho nastal ešte pred výsledkom vyšetrovania údajného chemického útoku zo strany medzinárodnej Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW).
"Rokovali sme bez mandátu OSN a nebrali sme ohľad na regionálne organizácie," dodal Mélenchon s odkazom na Ligu arabských štátov. "Prezident republiky si je dobre vedomý, že porušil medzinárodné právo," povedala už krátko pred parlamentnou rozpravou poslankyňa krajne pravicovej strany Národný front Marine Le Penová. Tú v minuloročných voľbách v druhom kole porazil práve Macron. Kriticky sa k vojenskému útoku vyjadrili tiež pravicoví Republikáni, ktorí sú tiež v opozícii. Vodca ich poslancov v zhromaždení Christian Jacob vyjadril obavu, že "zásahom bez mandátu (OSN) upadá Francúzsko v tejto časti sveta do väčšej izolácie".
Podľa AFP sa začala procedúra k odobratiu Rádu čestnej légie Asadovi, ktorý ho dostal v roku 2001. Vtedy mu ho odovzdal prezident Jacques Chirac, ktorý sa podľa denníka Le Parisien domnieval, že Bašár Asad bude prístupnejší k zavedeniu demokracie v Sýrii na rozdiel od jeho otca Hafiza. Bašár dostal v päťstupňovom rebríčku poriadku najvyššiu hodnosť - nositeľ veľkokríža.
Naposledy sa voči cudzincovi Francúzsko odhodlalo k tomuto kroku - odobratiu Rádu čestnej légie - v prípade amerického filmového producenta Harveya Weinsteina, ktorého obvinilo množstvo žien zo sexuálnych útokov až znásilnenia.