Holding Czechoslovak Group má pritom zbrane pripravovať v Trenčíne, čo tvrdí jeden zo zamestnancov. Firma to však rezolútne popiera. Ako má obchod prebiehať?
O tom, ako sa zbrane dostávajú cez bratislavské letisko do Azerbajdžanu informovala Česká televízia v relácii Reportéri. Zbrane majú pochádzať z holdingu Czechoslovak Group. Do holdingu patrí aj slovenská zbrojovka MSM. A práve v jej trenčianskom závode sa majú zbrane rozkladať na repasovanie a pripravujú sa na predaj. ČT to tvrdí anonymný zdroj priamo z firmy MSM. „Celý proces sa začína tak, že sa dovezie stará húfnica Dana, ktorá sa priamo v podniku rozoberie,“ opísal pracovník holdingu. Keďže však do tejto krajiny Česko ani Slovensko vyvážať zbrane nesmú, celý obchod sa deje v spolupráci s izraelskou zbrojovkou Elbit.
Húfnice a raketomety putujú zo Slovenska do Izraela. „V Izraeli sa nič nevykladá, tam sa iba urobí zastávka, aby všetko papierovo sedelo. A priamo z letiska v Izraeli to odlieta do Azerbajdžanu,“ tvrdí pre ČT svedok. Hovorca českého ministerstva obrany Jan Pejšek uviedol, že sa obchodom zaoberajú tajné služby. Riaditeľka marketingu MSM holdingu Lucia Ollé obchodovanie s Baku popiera. „Spoločnosť MSM Group ani žiadna z jej súčastí nikdy nedodala žiadny systém do Azerbajdžanu,“ povedala pre ČT.
"Do Azerbajdžanu Slovenská republika rozhodne nevyváža výrobky obranného priemyslu so smrtiacim účinkom. V súčasnosti spolupracujeme s ministerstvom hospodárstva, ktoré požiadalo slovenského vývozcu o dodanie certifikátu o overení dodávky od izraelskej strany," reagoval hovorca ministerstva zahraničia Peter Susko.
Ako to má fungovať
1. Czechoslovak Group dodáva samohybné delá DANA a raketomety Vampir
2. Na Slovensku ich spoločnosť MSM v Trenčíne rozoberie a posiela na repasovanie.
3. Vynovené zbrane putujú z Bratislavy do Tel Avivu.
4. Podľa zistení ČT ich však nevyložia a zbrane putujú do Azerbajdžanu, kde sa nimi následne chvália.