Podobné stretnutie zažili aj chatári v okolí Ihráča neďaleko Kremnice, keď zbadali tohtoročné osamotené medvieďa. Asi trojmesačný drobec sa však dostal do problémov. Nevedel sa za svojou mamou dostať na druhú stranu potoka. Jeden z chatárov zavolal okamžite ochranára Jaroslava Slašťana (37), ktorý bol našťastie blízko.
„Po mojom príchode bolo na druhom brehu medvieďa, ktoré nejavilo známky poranenia. Napriek skupine ľudí si aktívne hľadalo cestu cez vodu,“ povedal Novému Času Jaroslav Slašťan a pokračoval: „Potok bol však rozvodnený, a tak pokračovalo v smere toku. Prebrodil som ho a mláďa som odchytil.“
Podľa ochranára vždy je nádej, že nájde mamu a prežije. „Predpokladám, že išlo o mladú a neskúsenú samicu, ktorú niečo vyrušilo a posledné mláďa nestihla cez potok preniesť. Nemyslím si, že by ho nechala a vzdialila sa od neho. Možno naše kroky sledovala,“ vysvetľuje Slašťan, ktorý za asistencie privolaných poľovníkov medvieďa napokon v lese vypustil.
Mláďa najskôr odbehlo, potom v okolí začalo hľadať pachové stopy, až kým nenašlo pach mamy a vybralo sa za ňou. „Matka nájde spôsob, ako ho zachráni. Bolo evidentné, že terén mu bol známy. Medvedice svoje mláďatá neopúšťajú. Má veľkú šancu na prežitie, bude sa matke ozývať a budú sa hľadať,“ vysvetlil ochranár. Osudným by sa mu mohlo stať stretnutie s dospelým medvedím samcom, vlkmi alebo orlom skalným. „Napriek tomu si myslím, že matku našlo a už je v bezpečí,“ uzavrel Slašťan.
Čo robiť pri stretnutí s mláďaťom
Jaroslav Slašťan, ochranár
- Rozhodne sa k nemu nepribližujte. Nablízku je jeho matka, ktorá vaše počínanie nebude tolerovať, mláďa si bude chrániť a zaútočí na vás. Najbezpečnejšie je pomaly sa vzdialiť smerom, odkiaľ ste prišli. Najväčšiu skupinu útokov medveďa na človeka tvorí práve napadnutie medvedicou pri obrane mláďat. Pokúste sa ho premiestniť len vtedy, ak by mu hrozilo nebezpečenstvo blízko vozovky alebo železničnej trate. Keby ho matka predsa len opustila, alebo by ste zbadali na ňom poranenia, je potrebné kontaktovať Štátnu ochranu prírody SR.