Naša krajina patrí ku krajinám s najnižším podielom recyklovaného odpadu v Európskej úni a Brusel to nenechá len tak! Európsky parlament rozhoduje o legislatíve, ktorá má za cieľ zvýšiť podiel triedeného odpadu. Pomôže nám zákon, ktorý zvyšuje poplatky za skládkovanie?
Smeťami sa doslova zasypávame. Slovákom podľa ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-Híd) chýba predovšetkým motivácia separovať odpad. „Občan stále necíti, že keď separuje, platí menej za komunálny odpad. Je tak pohodlné všetko zahodiť do čierneho kontajnera,“ povedal v rozhovore pre TASR. Situáciu má zmeniť nový zákon, ktorý má platiť od roku 2019 a ktorým sa zdvíhajú poplatky za skládkovanie. „V priemere totiž dve tretiny komunálneho odpadu stále končí na skládkach. Jednou z príčin je fakt, že máme jeden z najnižších poplatkov za skládkovanie,“ vysvetlil hovorca rezortu Tomáš Ferenčák.
Na Slovensku by teda onedlho mohlo platiť, že čím viac bude obec separovať, tým menej za odpad zaplatí. „Obce by mali byť viac podporené, aby mohli vytvárať lepšie podmienky pre separovanie odpadu, aby následne nevznikali čierne skládky,“ povedal pre Nový Čas hovorca ZMOS-u s tým, že zapracovať sa musí aj na ekologickom myslení ľudí.
Problém je bioodpad a plasty
Odpoveď na otázku, prečo sme na chvoste EÚ v separovaní, je podľa environmentálneho inžiniera Daniela Lešinského z Centra pre trvalo udržateľné alternatívy, jednoduchá. Ľuďom chýba motívácia urobiť niečo pre seba, ale aj ekonomické zvýhodnenie tých, ktorí chránia životné prostredie. „Za najväčší problém na Slovensku považuje bioodpad, ktorý sa málo zhodnocuje, plasty, ale aj viacvrstvé obaly, akými sú tetrapaky,“ vysvetľuje Lešinský. To, že je kameňom úraz v mestách najmä bioodpad priznávajú aj viaceré mestá.
Mať na sídlisku kompostéry je prakticky nemožné. „Na to nemá žiadna samospráva peniaze a neviem, ako by to hygienicky dopadlo,“ vysvetľuje primátor Trenčianskych Teplíc Štefan Škutéty. Skládkovanie ako také máme podľa odborníkov u nás už vyriešené v súlade so štandardmi EÚ, aj keď problematické skládky ešte stále dobiehajú. Európski poslanci včera podporili návrhy na zavedenie stropov na množstvo odpadu, ktorý môže skončiť na skládkach. V roku 2035 by to malo byť maximálne 10 % komunálneho odpadu.
Zaujímavosti
348 kg
Obyvateľ Slovenska v roku 2016 vyprodu koval 348 kg komunálneho odpadu.
Malé dieťa
Dieťa za prvé 3 roky života vyprodukuje tonu odpadu z jednorazo vých plienok.
Zázračná baktéria rozloží plasty
Britskí vedci vytvorili mutantný enzým, ktorý dokáže rozložiť plast za pár dní, dokonca ich rozloží na zložky, ktoré sa dajú opätovne využiť na výrobu plastových fliaš Baktéria Ideonella sakaiensis využíva špeciálny enzým petáza, ktorý pomáha baktérii získavať z PET plastov živiny, Kým sa však bude dať použiť pri priemyselnej recyklácii, môže trvať niekoľko rokov.