Cieľom tzv. Európskej iniciatívy odstrašenia (European Deterrence Initiative – EDI) je podpora rozvoja obranných spôsobilostí predovšetkým v krajinách tzv. východného krídla Aliancie. V tejto súvislosti preto Ministerstvo obrany (MO) SR zdôrazňuje, že uvedená ponuka nijako nesúvisí s riešením otázky nadzvukového letectva Ozbrojených síl (OS) SR a zároveň striktne odmieta akékoľvek tvrdenia, že by išlo o snahu o budovanie a modernizáciu leteckých základní USA na území SR. TASR o tom informovala hovorkyňa MO Danka Capáková.
"V prípade Slovenska by mala byť pomoc zameraná konkrétne na úpravu letiskových plôch a zvýšenie kapacity skladov pohonných látok. Na to, aby Slovensko pomoc zo strany USA prijalo, je potrebné, aby plne korešpondovala s operačnými požiadavkami OS a vychádzala z konkrétnej zmluvy. Cieľom podpory je nielen samotná modernizácia vojenskej infraštruktúry, no najmä posilnenie vzájomnej interoperability s ostatnými členskými krajinami a partnermi NATO,” uviedla Capáková s tým, že prekladané projekty budú zároveň v súlade so stanovenými štandardmi Severoatlantickej aliancie (NATO), ktoré je SR ako členská krajina NATO povinná zavádzať a dodržiavať.
"Táto ponuka predstavuje možnosť, ako zvýšiť operačnú úroveň spôsobilostí a spoločne tak prispieť k zlepšeniu úrovne kolektívnej obrany Aliancie. Realizácia a príjem takejto podpory je z oboch strán podmienená uzatvorením dohody o obrannej spolupráci. Obe zainteresované strany za účasti dotknutých ministerských rezortov budú o dohode diskutovať už v týchto dňoch, pričom zámerom je pripraviť potrebnú zmluvu,” informovala hovorkyňa rezortu obrany.
Obdobné ponuky zo strany USA boli okrem SR, Islandu a Nórska, ponúknuté aj Maďarsku, Lotyšsku, Estónsku, Rumunsku, Malte či Luxembursku a Bulharsku. Letisko Sliač bolo už aj v minulosti modernizované s podporou finančných prostriedkov NATO.