Generálnej prokuratúre (GP) SR vo štvrtok odovzdala dokumenty, kde uvádza aj možné podozrivé osoby. Podľa poslankyne Jany Cigánikovej sú medzi nimi aj politické špičky, domieva sa, že sa mohli dopustiť porušenia povinností pri správe majetku.
SaS namieta zmluvu o dielo spred niekoľkých rokov, ktorá je podľa nej neplatná tým, že nebola zverejnená celá. Konkrétne upozorňuje na nezverejnenú časť, ktorá hovorila o tom, ako sa má ezdravie uskutočňovať, či aké majú byť jeho technické parametre. "Verejnosť teda nevie porovnať objednávku, ako má ezdravie podľa zmluvy vyzerať so skutočnosťou, vytvoril sa tak priestor na možnú netransparentnosť," povedala Cigániková s tým, že je to problém. "Lebo na ezdravie sa čerpali aj nemalé európske peniaze, ktoré boli striktne viazané na nejaký účel," uviedla Cigániková.
SaS sa už k nezverejnenej časti zmluvy dostala cez infozákon, po preštudovaní nevylučuje, že trestné oznámenie doplní. Pochybnosti okolo zmluvy potvrdili podľa SaS v minulosti aj kontrolné orgány. "Žiadame preto orgány činné v trestnom konaní, aby naše podozrenia dôkladne prešetrili," dodala Cigániková. SaS vie, že v čase, kedy štát nezverejnil celú zmluvu, nebolo povinné zmluvy zverejňovať. "Naši právnici s tým rátajú, napriek tomu sa GP SR musí zaoberať našimi zisteniami," poznamenala Cigániková. Trestné oznámenie pre ezdravie podala aj mimoparlamentná strana NAJ, obáva sa totiž úniku informácií o zdravotnom stave Slovákov.
Garantom ezdravia na Slovensku je Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). To však tvrdí, že informácie prezentované SaS má v kompetencii komentovať Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. "Rešpektujeme právo akéhokoľvek subjektu na realizovanie uvedeného kroku, ďalší postup je v kompetencii príslušných orgánov," povedala hovorkyňa MZ Zuzana Eliášová. Uviedla, že pred spustením ostrej prevádzky ezdravia urobilo vedenie MZ SR, ktoré nastúpilo v roku 2016, spolu s NCZI "mnoho opatrení smerujúcich k tomu, aby bol projekt funkčný a k e-zdraviu pristupuje vysoko transparentne a zodpovedne a je zároveň otvorený konštruktívnym odborným návrhom na prípadné vylepšenie systému".
Ezdravie spustil štát naostro od januára tohto roka. Prináša elektronickú komunikáciu medzi lekármi, nemocnicami, laboratóriami či lekárňami. Benefity majú spočívať v lepšom predpisovaní liekov, zabrániť sa má i duplicitným vyšetreniam. Lekári majú získať rýchly prístup k zdravotným záznamom pacienta, čo im umožní zvýšiť kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Termín ostrého spustenia elektronických služieb do praxe sa viackrát posúval.