Tá by mala zaistiť, že táto izolovaná krajina sa bude viac zameriavať na rozvoj svojej ekonomiky. Ekonomika je oslabená i v dôsledku sankcií, ktorými na tieto testy odpovedalo medzinárodné spoločenstvo, pripomenula agentúra DPA.
Podľa údajov prevzatých zo severokórejských štátnych médií bolo rozhodnutie o pozastavení testov jadrových zbraní a rakiet dlhého doletu v Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR) prijaté na piatkovom zasadnutí ústredného výboru tamojšej vládnucej Kórejskej strany práce (KSP). Predmetom tohto zasadnutia bolo prerokovanie "novej etapy" v politike severokórejského vedenia, uviedla agentúra AP.
Pozastavenie jadrových a raketových testov oznámil severokórejský vodca Kim Čong-un pred jeho nadchádzajúcimi stretnutiami s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom a prezidentom Spojených štátov Donaldom Trumpom. Kim vo svojom vyhlásení konštatoval dosiahnutie "vedeckého pokroku" pri vývoji jadrových zbraní a nosných rakiet, vďaka ktorému nie sú potrebné ďalšie testy.
"Nepotrebujeme už ďalšie jadrové skúšky alebo skúšobné odpaly balistických striel stredného či medzikontinentálneho doletu," citovala AP vodcu KĽDR, ktorý tak zdôvodnil uzavretie severokórejského zariadenia, kde prebehli doterajšie jadrové testy. Posledný z nich sa uskutočnil vlani v septembri, keď
Oznámenie o pozastavení testov privítal americký prezident Trump, ktorý ho označil za "veľmi dobrú správu pre Severnú Kóreu a svet". Kancelária juhokórejského prezidenta Muna zase konštatovala "zmysluplný pokrok" na ceste k denuklearizácii Kórejského polostrova a zlepšenie vyhliadok na úspešnosť rokovaní medzi Soulom, Pchjongjangom a Washingtonom.