Nahlásili ho profesionálni záchranári, ktorí iniciatívne dozerali, aby sa mu nič nestalo a nikto mu neublížil. Okoloidúce autá upozorňovali svietiacimi majákmi, aby ich obišli a neskôr sa ochrany bobra ujali aj policajné hliadky!
Vidieť bobra na ulici v širšom centre mesta je však niečo vskutku nezvyčajné! Medzi prvými ho zočili záchranári Václav (25) a Jaro (25), ktorí si všimli, ako sa poneviera po ceste. Zviera bolo vystrašené a snažilo sa dostať do bezpečia. ,,Našli sme ho medzi ulicami Gagarinova a Mierová. Práve sme sa s kolegom vracali na stanicu z výjazdu,“ opísal situáciu Václav (25). Mladí záchranári sa snažili vyplašené zviera dostať do bezpečia, pričom ho chránili pred okoloidúcimi autami. ,,Boli sme bezradní, odmietla nám pomôcť mestská polícia, Sloboda zvierat, zoo a na Štátnu ochranu prírody sme sa nevedeli dovolať,“ posťažoval sa záchranár Václav (25).
Zásah polície
Ochotu pomôcť prejavili len príslušníci Policajného zboru, ktorí pri bobrovi vystriedali záchranárov. Tí sa totiž museli vrátiť do práce. „Hliadky Policajného zboru boli v čase krátko po 1.00 hod. vyslané k prevereniu oznámenia o náleze chráneného živočícha – pravdepodobne bobra na Mierovej ulici v Bratislave, pričom hodnovernosť oznámenia bola na mieste preverená a potvrdená,“ uviedol policajný hovorca Michal Szeiff, ktorý dodal: „Nakoľko odchyt takéhoto chráneného živočícha nie je v kompetencii príslušníkov policajného zboru, v tejto veci bola kontaktovaná Štátna ochrana prírody. Pri opätovnom preverení prítomnosti chráneného živočícha na uvedenom mieste sa však jeho prítomnosť v čase o 6.00 hod. už nepotvrdila.“
Prečo sa túlal po meste
Tento prípad túlavého bobra nie v poslednom období jediným. ,,Pred dvoma týždňami sme tiež riešili strateného bobra v okolí Ružinova, ktorý si mohol prejsť niečím podobným,“ prezradil zoológ Ján Kaľavský zo Štátnej ochrany prírody. Hlodavec pochádza pravdepodobne z mokrade, ktorá bola vysušená pre diaľnicu za Prístavným mostom. „Často sa stáva, že sú tieto zvieratá vyhnané z ich prirodzeného prostredia kvôli výrubu porastov či výstavbe. Dezorientované sa nevedia vrátiť domov, a tak sa s nimi bežne stretávame na miestach, kde by sme ich nečakali,“ uzavrel zoológ.
Nepokúšajte sa sami odchytávať zvieratá
Zoológ Ján Kaľavský zo Štátnej ochrany prírody
Nálezca nech zavolá na Štátnu ochranu prírody alebo na tiesňovú linku 112. Pri odchyte si treba dávať pozor, pretože každé zviera, ktoré je zahnané do kúta, môže byť agresívne. Je dôležité, aby takýto odchyt robil skúsený človek s dostatočným vybavením. Neodporúča sa svojvoľne zviera odchytávať, pretože sa môže začať brániť.