Zástancovia zachovania listiny v britskom práve vrátane autora schváleného dodatku Davida Pannicka argumentujú tým, že vláda by mohla odstránenie dokumentu využiť k oslabeniu práv občanov.
Odporcovia na čele s konzervatívcom Richardom Keenom varujú, že bez vyradenia listiny bude Británia vystavená vplyvom cudzích právnych systémov, čo by mohlo viesť k ústavným ťažkostiam. Britská vláda však trvá na tom, že zákon o vystúpení z EÚ, ako ho tento rok v januári prijala Dolná snemovňa britského parlamentu, je tou najlepšou cestou pre hladký odchod z európskeho bloku. Snemovňa lordov však takýto názor nezdieľa a už prijala dodatky, v ktorých požaduje zotrvanie Spojeného kráľovstva v colnej únii s EÚ a tiež zachovanie práv zamestnancov či zákazníkov podľa únijných štandardov.
Pokiaľ ide o Chartu základných práv EÚ, tak britská vláda tvrdí, že rovnaké záruky poskytuje občanom súčasné britské právo, preto je možné ju zo systému úplne vypustiť. O všetkých dodatkoch, ktoré nevolená Snemovňa lordov prijala, bude rozhodovať ešte Dolná snemovňa. Rada analytikov sa zhoduje, že potvrdenie týchto dodatkov, obzvlášť ten o colnej únii, by mohlo otriasť pozíciou Mayovej ako vodkyne brexitu. Agentúra Bloomberg s odvolaním sa na zdroje z blízkeho okolia Mayovej napísala, že premiérka by nakoniec mohla byť donútená vzdať sa plánu na vystúpenie z colnej únie.