Podľa riaditeľa PIENAP-u pritom katastrofálny stav ohrozuje nielen naše vodné toky. Potok má byť vyčistený do polovice mája. Množstvo odpadu sa k sústave hrádzí, ktoré sú domovom pre bobry, priplavuje z Lomničky, kde žijú výlučne Rómovia. Situáciu si prišiel obzrieť aj riaditeľ Pieninského národného parku (PIENAP) Vladimír Kĺč. „Je to katastrofálna situácia. O nápravu by sa mali postarať miestni. Myslím si, že pokuty nepomôžu. Jednoduchšie by bolo peniaze za prípadné pokuty rozdať obyvateľom Lomničky, aby pripojili ruku k dielu,“ myslí si riaditeľ, ktorý čiastočne prevzal iniciatívu. „Upovedomil som starostku aj inšpekciu životného prostredia a poslal som podnet i splnomocnencovi vlády pre národnostné menšiny. Starostka ani splnomocnenec neodpovedali. Inšpekcia mi odpísala, že sa prípadom budú zaoberať a o výsledku ma budú informovať,” pripomenul.
Podľa Kĺča súčasný stav ohrozuje aj čistotu Baltského mora. Voda z Lomnického potoka totiž prúdi na sever, kde sa vlieva do rieky Poprad, ktorá vteká do Dunajca a ten do Visly. Celý tok sa končí pri Gdansku, kde sa dostáva do mora. Ladislav Polák z odboru starostlivosti životného prostredia v Starej Ľubovni tvrdí, že sa snažia robiť opatrenia. „Pri Lomničke sme boli na inšpekcii. Situáciu sme prerokovali so starostkou. Potok má byť vyčistený do 15. mája. Ak sa to nestane, môžeme udeliť pokutu až do výšky 50-tisíc €,” prezradil L. Polák.
Starostka obce Mária Oračková si uvedomuje dôsledky, preto začala konať. „Mali sme brigádu, čiastočne sme to vyčistili. Je tam však hlboká voda a naši sa bobrov boja, takže sme neupratali všetko. Objednali sme bager. Najskôr vyčistíme hornú časť potoka a po dohode s ochranármi i hrádzu,” uzavrela.
Bobor európsky
- Najväčší európsky hlodavec
- Zákonom chránený
- Dĺžka 75 – 100 cm
- Hmotnosť 15 – 30 kg