Viac ako 60 zranených je stále v nemocniciach, zdravotný stav 12 z nich je vážny. Situácia v krajine sa ale tento týždeň upokojila vďaka tomu, že polícia v pondelok nezasahovala proti masovému pochodu a úrady v utorok prepustili zadržaných demonštrantov. V stredu cirkev oznámila, že bude partnerom medzi vládou a zástupcami občianskej spoločnosti.
Protesty, na čele ktorých stoja univerzitní študenti a zamestnanecké organizácie, vypukli minulý týždeň v stredu kvôli dôchodkovej reforme. Tá predpokladala zníženie dôchodkov a zvýšenie príspevkov zamestnancov aj zamestnávateľov na sociálne poistenie a platiť mala od 1. júla. Demonštrácie sa z hlavného mesta rozšírili aj do ďalších miest a polícia proti protestujúcim v uliciach i na univerzitách použila slzný plyn a gumové projektily. Väčšina obetí boli mladí ľudia, okrem iného univerzitní študenti, pri protestoch zomreli aj dvaja policajti a novinár.
Štyridsaťdvaročný miestny reportér Ángel Gahona bol v sobotu zastrelený v pobrežnom meste Bluefields, keď nakrúcal živé vysielanie zdieľané na sieti Facebook. Sociálne siete boli pri protestoch hlavným zdrojom informácií, pretože vo štvrtok vláda nariadila zablokovať signál dvoch nezávislých televíznych staníc 100% Noticias a Canal 12.
Demonštrácie pokračovali aj v pondelok, a to napriek tomu, že nikaragujský prezident Daniel Ortega cez víkend oznámil, že chystaná dôchodková reforma nezačne platiť. Ľudia ale vyšli do ulíc, aby požadovali odstúpenie prezidenta a jeho manželky, ktorá zastáva funkciu viceprezidenta. Na pondelňajšom pochode v hlavnom meste sa zúčastnili desaťtisíce ľudí, podľa agentúry EFE išlo o najväčšie protesty v krajine za 11 rokov Ortegovy vlády.
Sedemdesiatdvaročný Ortega stojí na čele Nikaraguy od roku 2007, naposledy bol znovuzvolený v novembri 2016, kedy získal 72 percent hlasov. Tento bývalý revolucionár viedol krajinu už v 80. rokoch po tom, čo jeho partizánske oddiely Sandinovské fronty národného oslobodenia (FSLN) zvrhli diktatúru Anastasia Somoza.