Toto čaká atlétky s vyššou hladinou mužských hormónov. Nové pravidlo, ktoré by malo platiť od novembra, sa chystá Medzinárodná asociácia atletických federácii (IAAF) oznámiť vo štvrtok.
Podobná úprava v roku 2015 narazila na športovú arbitráž CAS, ktorá tvrdila, že zvýhodnenie takýchto športovkýň nie je vedecky prekázané. Tentokrát sa IAAF opierajú o nové vedeckú analýzu výkonov 1 332 atlétok, ktorá dokázalal, žže prirodzene zvýšená hladina mužských hormónov znamená výhodu od 1,8 do 4,5 % v porovnaní s „obyčajnými“ ženami.
Najvýraznejšou zástupkyňou tejto skupiny je Juhoafričanka Caster Semenyaová (27), ktorá je na osemstovke olympijskou i svetovou šampiónkou, vlani na MS v Londýne získala aj bronz na 1 500 m.
Avizované zmena pravidiel pre ňu znamenať nutnosť užívať lieky na zníženie hladiny testosteronu, ak bude chcieť v roku 2019 obhajovať titul majsterky sveta a o rok neskôr titul olympijskej víťazky. Semenyaová takúto liečbu podobnou léčbu podstúpila už v r. 2011, keď sa IAAF prvý raz pokúsila obmedziť štarty atlétok s vysokým množstvom testosteronu. A malo to taký výsledok na jej výkonnosť, že nevíťazila...
„Rozdeľujeme dve klasifikácie našich súťaží: mužské a ženské. To znamená, že musíme stanoviť jasné kritériá pre tie dve kategórie," vyhlásil šéf IAAF Sebastian Coe.