Členovia Smeru-SD majú na sneme odsúhlasiť zmeny, ktoré by podľa predsedu Roberta Fica mali zlepšiť jeho fungovanie. Ide o zmenu stanov, ktorá má zrušiť užšie vedenie strany a kolektívnym orgánom okrem snemu má byť už iba predsedníctvo. To má byť personálne užšie, ale o právomoci nepríde.
Predstavitelia Smeru-SD vylúčili, že by sa na sneme malo hovoriť o výmene predsedu, nevidia na to dôvod. Poslanec Smeru-SD a exminister kultúry Marek Maďarič pred pár dňami povedal, že situácia v strane Smer-SD prirodzene speje do okamihu, keď sa môže stať aktuálna otázka, či bude Fico obhajovať predsednícky post, alebo nie.
"Strana Smer-SD nie je na jedno použitie. Prekonala mnoho krízových situácií, ale vždy sa vrátila naspäť," vyhlásil to jej predseda Robert Fico na pracovnom sneme v Častej - Papierničke. Verí, že sa to zopakuje. Vo svojom príhovore opäť kritizoval médiá, opozíciu, občianskych aktivistov a prezidenta SR Andreja Kisku.
"Po vražde slovenských investigatívneho novinára Jána Kuciaka († 27) a jeho partnerky nastal útok na vládu, ktorý nemal v histórii krajiny obdobu a za ktorým stáli prezident Andrej Kiska, organizátori protivládnych protestov a najmä médiá," povedal to bývalý trojnásobný slovenských premiér a predseda najsilnejšej vládnej strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico na štvrtkovom sneme svojej strany, prvým po Ficovej demisii z postu predsedu vlády v polovici marca.
Fico rezignoval v záujme vyriešenia politickej krízy po doteraz nevyšetrenej spomínanej dvojnásobnej vražde. Trojčlenná koalícia následne vytvorila nový kabinet, ktorého predsedom sa stal podpredseda Smeru-SD Peter Pellegrini. "Útok na vládu Slovenskej republiky, na jednotlivých jej členov a strany vládnej koalície stál na troch pilieroch - na prezidentovi, organizátoroch protestov a predovšetkým na médiách. Zo dňa na deň sme sa z úspešnej krajiny stali neúspešnou a na pôde európskych inštitúcií sme boli doslova fackovacím panákom," povedal v prejave Fico na sneme svojej strany v Častej neďaleko Bratislavy.
Expremiér tiež kritizoval nedávnu rezolúciu, ktorú Európsky parlament schválil v súvislosti s Kuciakovou vraždou. Slovenský prezident Kiska ešte pred Ficovou demisiou vyzval k zásadnej rekonštrukcii vlády alebo k vypísaniu predčasných volieb ako riešenie krízy dôvery ľudí v štát po vražde Kuciaka a jeho partnerky. Fico vtedy reagoval opakovanou kritikou prezidenta, v ktorej pokračoval aj na sneme svojej strany.
"Čakal som, že hlava štátu urobí všetko pre to, aby obhajovala úspešný príbeh Slovenska. Opak bol však pravdou, z prezidentského paláca nezaznel jediný hlas na obranu Slovenskej republiky. Jeho (Kiskova) úloha v marcových udalostiach bola viac ako smutná a pre Slovensko nekonštruktívna," povedal Fico, ktorý mal ako premiér dlhodobo napäté vzťahy s prezidentom.
Popularita Ficovej strany po Kuciakovej vražde a po politickej kríze v krajine výraznejšie klesla. Podľa prieskumov verejnej mienky Smer-SD s podporou okolo 20 percent ale zostal najobľúbenejšou politickou stranou.