So svojím susedom sú v konflikte už od päťdesiatych rokov a dlhopripravovaným samitom chceli dať signál, že vzťahy sa definitívne menia. Kim odchádzal od prezidenta Mun Če-ina (65) s veľkým úsmevom na tvári a tvrdí, že skončí s jadrovým vyzbrojovaním, ktoré už desaťročia desí celý svet.
Líder z krajiny, kde panuje tvrdý totalitný režim prešiel cez demilitarizované pásmo, ktoré roky delí obe krajiny, v piatok ráno. Kim Čong-un prišiel na stretnutie pešo cez zlaté dvere majestátnej severokórejskej budovy. Na hranici ho už čakal líder Južnej Kórey Mun Če-in, s ktorým si podali ruky a prehodili niekoľko viet. Potom vo vopred naplánovanom geste Kim chytil za ruku Muna a vyzval ho, aby spoločne urobili krok späť na sever. Scéna bola v ostrom kontraste k napätiu, ktoré medzi krajinami v poslednom čase zosilnelo.
K podobnému ústretovému kroku sa KĽDR uchýlila prvýkrát od roku 1953, keď skončila kórejská vojna. Odvtedy prebehli stretnutia oboch zástupcov len na území Severnej Kórey. Celá schôdzka trvala niekoľko hodín a mala viacero bodov programu. Ten najdôležitejší prebiehal v dedine Pchanmundžom na hraniciach krajín, kde bola podpísaná aj dohoda o prímerí v roku 1953. „Obaja vodcovia vyhlasujú pred 80 miliónmi Kórejcov a pred celým svetom, že na Kórejskom polostrove už nebude žiadna vojna a že začala nová mierová éra,“ napísali v záverečnom vyhlásení.
Na samite sa Kim s Munom dohodli, že budú pracovať na úplnom odstránení jadrových zbraní z Kórejského polostrova. Žiadne konkrétne opatrenia však nepredložili. Kim, ktorý ešte pred pár mesiacmi testoval jadrový program, tvrdí, že musí dôjsť k zmiereniu. „Máme spoločnú históriu, spoločný jazyk, spoločnú kultúru a krv. Mali by sme vybudovať cestu pre novú budúcnosť, kde všetci ľudia môžu žiť v mieri. Pre toto som sem prišiel. Dovoľte nám ísť vpred, krok po kroku k svetlej spoločnej budúcnosti,“ vyhlásil diktátor. Mnohí analytici sa však pozerajú skepticky na možnosť, že by sa KĽDR vzdala svojho jadrového arzenálu, ktorý vyvíjala a bránila desiatky rokov, keďže aj minulé samity sa skončili podobnými vyhláseniami, ale Kim tajne pokračoval.
Dialóg pri privítaní
Kim: Teší ma.
Moon: Nebolo ťažké, prísť sem?
Kim: Nie.
Moon: Rád vás vidím.
Kim: Moje srdce neprestáva búšiť, keď sa stretáme tu na tomto historickom mieste. Rovnako som polichotený, že ste prišli až sem, aby ste ma privítali.
Moon: Bolo to od vás veľmi odvážne rozhodnutie prísť na toto miesto.
Kim: Nie, nie
Pikošky zo samitu
Rokovania zdobili pivonky na znak uvítania, sedmokrásky ako symbol mieru. Stôl vyrobený na mieru mal 2018 mm. Stoličky mali medailón s motívom mapy Kórejského polostrova. Jedlá pri večeri - cestoviny zo Severu, švajčiarske zapečené zemiaky, ryby z Munovho rodiska.
Kim si mal priviesť aj súkromnú toaletu. Je to tradícia, aby nikto nemohol analyzovať jeho výkaly a zisťovať prípadné choroby. Kim prišiel oblečený v čiernom obleku, aký nosieval Mao Ce-tung. Vyrobený bol z drahej a kvalitnej látky.
Vývoj vzťahov medzi Kóreami
1945 - Rozdelenie
V tomto roku sa Kórea rozdelila 38. rovnobežkou v Postupime, sever sa ocitol pod vplyvom ZSSR a na juhu mali hlavné slovo USA.
Zlyhanie mieru
V roku 1948 vznikla na severe KĽDR a na juhu Kórejská republika - vlády oboch krajín sa vyhlásili za jediných legitímnych predstaviteľov celej Kórey a pokusy o vyriešenie situácie zlyhali.
25. júna 1950
Severokórejské jednotky zahájili vpád do Južnej Kórey. Na pomoc prišli Američania a pripojili sa ďalší. Postupne však severokórejské vojská ovládli 90 % územia. Neskôr začali obe strany vyjednávať a dospeli k dohode 27. júla 1953.
3 milióny ľudí
V kórejskej vojne zahynuli najmenej tri milióny ľudí. Asi štyri milióny ľudí stratili po rozdelení možnosť kontaktu s rodinami na druhej strane hranice.
1. samit
2000 - Bol pvým od konca druhej svetovej vojny. Zúčastnil sa ho juhokórejský prezident Kim Te-džung s Kim Čong-ilom. Podpísali dohodu o znížení napätia.
2. samit
2007 - Tentoraz prešiel juhokórejský prezident Ro Mu-hjon peši cez mohutné opevne ú hranicu. Zaviazali a k častejším stretnuťam a cieľom bolo ukončiť nepriateľstvo.
Stupňovanie napätia
2013
Začalo prebiehať v roku 2013, keď Severná Kórea vypovedala všetky dohody o neútočení a začala intenzívnejšie jadrové skúšky. Až pred pár dňami oznámili, že ich zastavujú a vzťahy sa začali otepľovať.