Účastníci budú dostávať letáky požadujúce "vhodné správanie", prípadným obetiam či svedkom sexuálneho obťažovania potom bude k dispozícii horúca linka. Práve na tejto prehliadke americký filmový producent Harvey Weinstein, ktorého aféra stála na začiatku globálnej kampane proti sexuálnemu obťažovaniu, pred 20 rokmi údajne znásilnil jednu z herečiek.
Kampaň v piatok predstavil francúzsky úrad pre rodovú rovnosť po spolupráci s organizátormi festivalu.
"Jedno zo znásilnení, z ktorých je Harvey Weinstein obviňovaný, sa stalo v Cannes, takže festival nemôže zostať nečinný," povedala štátna tajomníčka pre rovnosť pohlaví Marlène Schiappaová. Spoločná kampaň ministerstva a festivalu zahŕňa písomné varovanie o dodržiavaní pravidiel vhodného správania a telefonickú linku pre obete alebo svedkov sexuálneho obťažovania.
Denník The Guardian napísal, že tomuto kroku predchádzala kritika, podľa ktorej organizátori festivalu nereflektovali otázky vyvolané hnutím proti sexuálnemu obťažovaniu Time 's Up a škandálom okolo Weinsteina. V tejto súvislosti list zmieňuje tiež návrat dánskeho režiséra Larsa von Triera na festival, ktorý sa koná od 8. do 19. mája. Kontroverzného autora obvinila zo sexuálneho obťažovania islandská speváčka Björk, ktorá hrala v jeho filme Tanec v temnotách.
Zo znásilnenia počas festivalu v roku 1997 obvinila producenta Weinsteina herečka Asia Argentová. Weinsteina z nevhodného správania počas prehliadky v Cannes obvinili tiež napríklad herečky Alice Evansová a Judith Godrècheová, píše The Guardian.
S úplne inými problémami spojenými s tohtoročným festivalom na Azúrovom pobreží sa potýka kenská režisérka Wanuri Kahiuová. Jej film Rafiqa (swahilsky "priateľ") o láske medzi dvoma ženami mal mať na akcii premiéru, kenské úrady to ale zakázali, pretože dielo má "jasný úmysel propagovať v Keni lesbické vzťahy, ktoré sú v rozpore so zákonom". V Keni hrozí za homosexuálny pohlavný styk trest až 14 rokov odňatia slobody, napísala agentúra AP.