Kedysi bol ozdobou kráľov a prezývali ho Francúzska modrá. Osudy tohto výnimočného drahokamu sú pohnuté a v stopách jeho lesku kráčala smrť.
Je to jeden z najkrajších a najslávnejších diamantov sveta. Hope totiž nie je krištáľovo číry, ale žiari nádhernou modrou farbou. Zásluhu na tom má fakt, že okrem uhlíka obsahuje aj stopové množstvo atómov bóru. Nosiť takýto nádherný šperk musí byť výnimočný zážitok. Lenže odvážlivcov, ktorí by si to trúfli, by bolo už pomenej. Legenda totiž vraví, že kto sa ho dotkol, skončil zle...
Zázrak pre kráľa
Jeho príbeh poznáme od roku 1666, keď ho v Indii získal francúzsky obchodník s drahými kameňmi Jean-Baptiste Tavernier. A možno práve diabolské trojčíslie v letopočte predurčilo povesť modrého diamantu na celé generácie.
Keď ho Tavernier získal, drahokam vážil okolo 115 karátov, čo je asi 23 gramov. O dva roky ho predal francúzskemu kráľovi Ľudovítovi XIV., ktorý bol známy svojím rozmarným životným štýlom a láskou k okázalému prepychu. Kráľ ho dal rozseknúť a prebrúsiť podľa najnovšej módy. Výsledkom bol ihlanovitý diamant s hmotnosťou 69 karátov a 72 fazetami – plôškami, ktoré mu zaručovali úžasný lesk. V zozname kráľovského majetku odvtedy figuroval ako „Modrý diamant francúzskej koruny“. Bol osadený do zlatej brošne a Ľudovít XIV. ho zvykol nosiť ako ozdobu v kravate.
Jeho pravnuk Ľudovít XV. dal z modrého diamantu spolu s ďalšími výnimočnými drahokamami vyrobiť honosnú ozdobu. Diamant si obľúbil aj ďalší kráľ Ľudovít XVI. a jeho manželka Mária Antoinetta. No a posledná zmienka o modrom diamante francúzskych kráľov je z roku 1792. V revolučnom besnení ho spolu s ďalšími cennosťami ulúpili Národné gardy. Hoci väčšinu cenností sa po čase podarilo vypátrať a vrátili sa do majetku republiky, po Francúzskej modrej sa zľahla zem...
Scvrkol sa
Až neskôr v roku 1812 sa objavuje nádherný modrý kameň, avšak iného tvaru a veľkosti, v majetku anglického bankára Thomasa Hopa. Tento diamant mal už len 45,52 karátu, čo je 9,1 gramu.
Za ďalších 100 rokov zmenil viacero majiteľov až v roku 1910 skončil v New Yorku v rukách klenotníckej rodiny Cartierovcov. Klenotník Pierre Cartier ho obratom predal dedičke banského impéria Evalyn Walshovej McLeanovej a jej manželovi, ktorí tiež vlastnili napríklad aj noviny The Washington Post. McLeanovci kúpili diamant Hope za 189 000 dolárov, čo by podľa dnešných prepočtov bolo 3,9 milióna eur!
Šetrný darca
Diamant z pozostalosti Evalyn Walshovej McLeanovej v roku 1949 kúpil Harry Winston, prezývaný aj Kráľ diamantov. A práve on sa rozhodol v roku 1958 darovať vzácny kameň americkému Národnému múzeu prírodnej histórie. Zaujímavé je, že Winston diamant poistený na milión dolárov vtedy poslal poštou v obyčajnej obálke, pričom za poštovné zaplatil iba 2 doláre a 44 centov. Predstavte si, že z obyčajnej obálky vypadne taký poklad! To musel byť pohľad na toho, kto ju otváral...
V roku 2005 vedecké analýzy a počítačové merania ukázali, že diamant Hope bol kedysi naozaj pôvodným modrým diamantom francúzskych kráľov.
Nosí smolu
Toľko napínavý príbeh. A kde je tá záhada? Faktom je, že mnohí z tých, čo prišli s Francúzskou modrou niekedy do styku, zomreli za krutých či záhadných okolností. Alebo aspoň ochoreli, alebo ich prenasledovali iné desivé udalosti. Tak napríklad kráľ Ľudovít XIV. zomrel na otravu krvi a všetky jeho legitímne deti, až na jedného syna, zomreli v detskom veku. V tých časoch to však nebolo nič výnimočné.
Nicolas Fouquet, ktorý pracoval pre kráľa Ľudovíta XV. a vzal si diamant pri jednej slávnostnej príležitosti, krátko nato upadol do nemilosti panovníka a na 15 rokov ho uvrhli do žalára. Ako skončili v čase Francúzskej revolúcie Ľudovít XVI. a jeho žena Mária Antoinetta, je známe – o hlavu prišli pod gilotínou. Holandský klenotník Wilhelm Fals, ktorý prebrusoval diamant v 19. storočí, skončil naozaj škaredo. Zabil ho jeho vlastný syn.
Hoci Evalyn Walshová McLeanová neverila v prekliatie modrého diamantu, fakt je, že osud bol k nej krutý. Prišla o syna, keď mal len deväť rokov, muž ju opustil, dcéra sa predávkovala drogami vo veku 25 rokov. Pre finančné suchoty musela tiež predať noviny The Washington Post a nakoniec zomrela v dlhoch. Mnohí v zlú silu modrého kameňa veria, iní sa tomu smejú. Ale jeho krásu môžu v americkom múzeu obdivovať všetci.
RÝCHLE FAKTY
• Vznik: pred 1,1 miliardami rokov
• Pôvod: India
• Prvá zmienka: rok 1666
• Hmotnosť: 9,104 g (45,52 karátu)
• Poistený na: 250 000 000 dolárov (204 mil. €)