Pred necelým rokom, za čias ministrovania Roberta Kaliňáka (46), sa Slovensko objavilo v hľadačiku nemeckých vyšetrovateľov. Tí riešia šokujúci prípad únosu vietnamského politika a podnikateľa Trinh Xuan Thanha (51), ktorý zo svojej domovskej krajiny ušiel do Berlína po tom, čo ho dvakrát odsúdili na doživotie za korupciu.
Vlani v júli ho však z Nemecka uniesla vietnamská tajná služba. Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung teraz uviedol, že v prípade únosu sú vo veľkej miere zainteresované aj slovenské vládne orgány.
Nebola to žiadna malá ryba. Trinh Xuan Thanh bol vietnamským poslancom a predsedom predstavenstva štátnej stavebnej spoločnosti. V roku 2016 ho vo Vietname dvakrát odsúdili na doživotie pre korupciu a spreneveru vo výške asi 125 miliónov eur. Thanh sa preto rozhodol utiecť do Berlína, kde žiadal o azyl. Nemci sa domnievajú, že za jeho diskreditáciou vo Vietname boli výsledok boja o moc v tamojšej komunistickej strane a politické machinácie.
Napriek protestom oficiálnych predstaviteľov Vietnamu, ktorí požadovali jeho vydanie späť do vlasti, strávil Thanh takmer rok v Nemecku. Po neúspechoch diplomatických rokovaní v júli 2017 došlo k jeho únosu, za ktorým mali podľa nemeckej prokuratúry stáť vietnamské tajné služby.
Únos za bieleho dňa
Vietnamca uniesli 23. júla krátko po pol jedenástej dopoludnia spred hotela Sheraton v Berlíne. Thanh vyšiel z hotela v sprievode vietnamskej ženy, keď sa k nim prirútila dodávka s českým evidenčným číslom, z ktorej vyskočili dvaja ozbrojení Aziati. Násilím vtlačili pár do dodávky a rýchlo odišli. Thanh akoby sa bol prepadol do zeme. V auguste vietnamská televízia zverejnila zábery, ako hľadaného politika zatkla tamojšia polícia. A v januári tohto roka Thanha vo Vietname odsúdili na doživotie.
Strietnutie v Bratislave
Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung cez víkend podrobne informoval o výsledkoch vyšetrovania, keďže v Nemecku sa pred pár dňami začal súd s Vietnamcom obžalovaným z účasti na vlaňajšom únose. Noviny opisujú, že viaceré podozrivé osoby z tohto činu sa 26. júla 2017 v aute presúvali z Prahy do Bratislavy. Vyplýva to zo sledovania polohy pomocou navigačného systému. Sledovali prenajaté auto, ktoré vypátrali odstavené na parkovisku bratislavského vládneho hotela Bôrik. V ten istý deň sa v ňom konalo stretnutie vietnamských politikov s naším ministrom vnútra Robertom Kaliňákom. Podľa vtedajších správ na dvojhodinovej schôdzke diskutovali o vyslaní expertov na bezpečnostné technológie do Vietnamu.
Šokujúce je, že na stretnutí bol okrem ministra pre vnútornú bezpečnosť To Lama aj zástupca šéfa vietnamskej štátnej bezpečnostnej služby generál Duong Minh Hung, ktorý je označovaný za hlavného podozrivého v prípade únosu. „Vyšetrovatelia považovali za pravdepodobné, že sa unesený Thanh v tom čase stále nachádzal v Európe. Prečo sa teda uskutočnilo toto stretnutie, na ktoré prišli hneď viacerí z hlavných vietnamských podozrivých? Rokovali Vietnam a Slovensko o tom, ako by bolo možné dostať Trinha z Európy? Pomáhalo pritom dokonca Slovensko?“ pýta sa Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Dali sme im špeciál
Ešte väčším problémom sa totiž stalo to, že sme Vietnamcom ochotne poskytli vládny letecký špeciál na prepravu. Práve v ňom podľa Nemcov mal sedieť aj unesený politik. Rezort tvrdí, že spolupracuje s Nemcami na vyšetrovaní. „V prípade, že sa potvrdia informácie nemeckých orgánov, budeme to vnímať ako prejav hrubej nekorektnosti zo strany partnera z Vietnamu, zneužitie našej pohostinnosti na iné ako priateľské vzťahy a naštrbenie doteraz dobre sa rozvíjajúcich bilaterálnych vzťahov medzi obidvoma krajinami,“ zareagoval rezort vnútra. Dodáva, že vietnamská delegácia mala priletieť do Viedne, no na poslednú chvíľu minister priletel do Prahy. „Vzhľadom na túto zmenu a následný program generála To Lama v Moskve poskytol rezort vnútra svojim partnerom vládny špeciál z Prahy do Bratislavy a z Bratislavy do Moskvy.“ Ministerstvo vnútra tvrdí, že meno uneseného občana nebolo medzi pasažiermi na palube, ale konkrétne mená nezverejnili. Nemecké tajné služby sa však domnievajú, že mohol cestovať pod iným menom.
Premiér Peter Pellegrini skonštatoval, že musí zistiť všetky podrobnosti. „Ministerstvo vnútra komunikuje aj s vietnamskou stranou, aby sa overilo zloženie delegácie a či nebol na palube niekto, kto sa vydával za niekoho iného. Bol by som nerád, aby bolo zase vrhnuté zlé svetlo na Slovensko,“ dodal Pellegrini.
Ako to celé prebehlo
2016 - vietnamský funkcionár Trinh Xuan Thanh po svojom odsúdení utiekol cez Laos a Thajsko do Turecka
august 2016 - v Nemecku žiada na diplomatický pas azyl, čo Vietnamci nechceli dovoliť a žiadali ho vydať späť do vlasti
1. 23. júl 2017 - Trinha údajne násilím donútili nastúpiť do auta v centre Berlína (spolu s ďalšou ženou)
- v Nemecku prebieha súd s Vietnamcom Long N. H., ktorý mal požičaným mikrobusom značky Volkswagen uniesť Trinha na vietnamskú ambasádu v Berlíne
2. 26. júl 2017 - auto s podozrivými sa presúvalo z Prahy do Bratislavy - až k vládnemu hotelu Bôrik
- v ten istý deň sa koná pracovné stretnutie vietnamských politikov vrátane zástupcu šéfa vietnamskej štátnej bezpečnostnej služby Dounga Minha Hunga (je označovaný ako hlavný podozrivý z únosu) a slovenského ministra vnútra Roberta Kaliňáka
3. - slovenský rezort poskytol Vietnamcom vládny špeciál na let z Prahy do Bratislavy a z Bratislavy do Moskvy. Bol na palube Thanh?