V budúcnosti by mal kolos s názvom Akademik Lomonosov zásobovať z mora energiou ropné vrty a prístavné mesto na ruskom Ďalekom východe. Kontroverzná loď vyvolala búrlivé debaty odporcov, ktorí sa obávajú najhoršieho. Organizácia Greenpeace loď považuje za extrémne nebezpečnú a označila ju za plávajúci Černobyľ.
Jadrová elektráreň vyplávala z lodenice v Petrohrade v sobotu a mieri do prístavu v meste Murmansk. Tu vložia do jej reaktorov jadrové palivo. Konečnou stanicou lode má byť podľa plánov odľahlá arktická oblasť pri pobreží Čukotky. Do čukotského prístavu Pevek by mala podľa agentúry AP vyplávať až budúce leto. Rusi odhadujú, že po spustení prevádzky v roku 2019 bude námorná jadrová elektráreň zásobovať prúdom 200 000 ľudí.
Ekológovia a ochranári sa búria, že projekt je extrémne nebezpečný a nepredvídateľný. Iný názor má Vitalij Trutnev, manažér firmy Rosatom, ktorý je poverený projektom plávajúcich elektrární. „Ide o významný medzník nielen pre náš projekt, ale pre celosvetový jadrový priemysel. Plávajúce jadrové elektrárne totiž umožnia dodávať elektrinu a teplo do tých najodľahlejších oblastí sveta,“ uviedol v tlačovom vyhlásení. Paradoxom je, že Rusko vypustilo loď na more v čase, keď si svet pripomína 32. výročie černobyľskej katastrofy, ktorá spôsobila mnoho úmrtí a rozsiahle územia zamorila smrtiacou rádioaktivitou.