Členovia Snemovne lordov, v ktorej vládni konzervatívci nemajú väčšinu, dodatok schválili pomerom 335 ku 224 hlasom. Dokument, ktorý umožňuje parlamentu vrátiť Britániu späť za rokovací stôl s Bruselom alebo dokonca pozastaviť proces odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ, však môže prehlasovať dolná komora. V tej má premiérka Mayová tesnú väčšinu.
"Nie je to vytváranie ústavnej krízy... Ide o požiadanie dolnej snemovne a parlamentu, aby rozhodli, či je výsledok rokovaní dosť dobrý," uviedla Dianne Hayterová, hovorkyňa pre brexit opozičných labouristov. Výsledok hlasovania sa očakával. Ako poznamenala agentúra Reuters, ide už o siedmy prípad za posledné týždne, kedy vláda v Snemovni lordov utrpela porážku, pokiaľ ide o zákony týkajúce sa brexitu.
"Nemyslím si, že je v najlepšom záujme krajiny týmto spôsobom nanovo definovať charakter našej demokracie. V našej ústave je jasne zakotvené, že v medzinárodnej diplomacii zastupuje krajinu moc výkonná," vyhlásil počas debaty k dodatku Martin Callanan, zástupca konzervatívcov v Snemovni lordov. Po hlasovaní sa nechal počuť, že je výsledkom sklamaný. "Tento dodatok oslabí pozíciu Británie v našich rokovaniach s EÚ tým, že dá parlamentu nebývalú právomoc inštruovať vládu, pokiaľ ide o rokovania s EÚ," dodal.
Pred dvoma týždňami horná komora rovnako vyjadrila nesúhlas voči Mayovej administratíve. Členovia Snemovne lordov schválili k zákonu o brexite dodatok, ktorý necháva Británii možnosť, aby po vystúpení z Európskej únie zostala v jednotnej colnej únii.