Existuje niečo ako typický rozdiel u šéfa podľa pohlaví? Čo si myslí odborníčka, v čom sú ženy lepšie oproti mužom? Sú skutočne citlivejšie alebo závisí od konkrétnej osobnosti?
V prieskume zistili, že je ťažké jednoznačne povedať, ktoré vlastnosti má muž a žena. „Spontánne odpovede respondentov boli odrazom rôznych skúseností s rôznymi nadriadenými a ukázali, že typická šéfka a typický šéf neexistujú. Kým jedni uvádzali, že ženy sú citlivejšie a tolerantnejšie, iní tvrdili, že chápavejší sú muži a prísnejšie ženy,“ uviedla hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žačková. Ako doplnila podľa skúseností, často platí, že vlastnosti, ktoré by sme automaticky pripísali jednému pohlaviu, často bývajú typickou črtou práve toho druhého. Vo všeobecnosti sú muži na riadiacich pozíciách zväčša výborní pri potrebe rýchleho rozhodovania a ženy zase vedia zvážiť viac rizík.
Až 6 z 10 žien však silnejšiemu pohlaviu zazlieva, že ťažko akceptujú názor svojich podriadených kolegýň. „Ženy v pozícii nadriadenej bývajú spravidla empatickejšie ako muži. Ale zase platí, že keď je šéfka zlá, tak to stojí za to,“ uviedla psychologička Dana Šedivá. Podľa spoločnosti Profesia u nás je len 26 % manažérskych pozícií obsadených ženami.
Ženy sú zákerné, muži bez citu
Lýdia Žačková z Poštovej banky
Respondentov sme sa pýtali aj na najväčšie mínusy ich súčasných a bývalých manažérov. Svoje šéfky mnohí označili za zákerné, závistlivé, povýšenecké a neúprimné. Až 70 % opýtaných žien si myslí, že práve „šéf v sukni" vytvára vo veľkej miere konflikty na pracovisku. Na druhej strane, chlapom–šéfom podriadení vyčítali prílišnú tvrdohlavosť, uzavretosť, nedostatok empatie a osobného záujmu o svojich zamestnancov.
Žena pristupuje matersky
Dana Šedivá, psychologička a sexuologička
V pozícii šéfa by mala byť vyrovnaná osobnosť, ktorá si nepotrebuje nič dokazovať. Ženy vo všeobecnosti disponujú rozvinutejšou emočnou a sociálnou diplomaciou. Viac ako muži sú schopné presunúť ťažisko mimo svoju osobu. Mnohé šéfky nachádzajú uplatnenie v odovzdávaní skúseností mladým pracovníkom, pristupujú k nim „matersky“. Muži šéfovia sú skôr zameraní na výkon, čo sa týka emočnej stránky, treba im mnohé vysvetľovať.
Podiel žien na vedúcich pozíciách
- Maďarsko: 23 %
- Česko: 24 %
- Poľsko: 24 %
- Slovensko: 26 %
- Slovinsko: 27 %
- Fínsko: 29 %
- Srbsko: 29 %
- Estónsko: 34 %
- Litva: 32 %
- Lotyšsko: 41 %
Silnejšie pohlavie a ženy
- 91% mužov považuje šéfky za emocionálnejšie, o nadria dených si to myslí o 10 % menej žien.
- 86 % mužov považuje silnejšie pohlavie za racionálnejšie.
- 70 % žien si myslí, že práve šéfka vytvára voveľkej miere konflty na pracovisku.
- 70 % mužov si myslí, že lepšie zvládnu riadiacu pozíciu.
- 69 % opýtaných si myslí,že pomer pohlaví nariadiacich postochby mal byť vyvážený.
- 60 % žien si myslí, žemuži neakceptujúnázor podriadených žien.
- 21 % mužov si myslí, že ženy zvládnu byť lepšie šéfky.
(Zdroj: PaBK)