"Tieto skutočnosti sú v súlade s tým, čo Spojené štáty dlho vedeli: Irán má silný, tajný program jadrových zbraní, ktorý sa snažil a nedokázal skrývať pred svetom a pred vlastnými ľuďmi," citovala agentúra Reuters vyhlásenie Bieleho domu.
Americký minister zahraničia potvrdil, že dokumenty, ktoré získal Izrael, ukazujú, že Irán klamal o tom, či sa snaží získať jadrové zbrane, a jeho podvod podkopáva medzinárodnú jadrovú dohodu podpísanú v roku 2015. On sám osobne preskúmal mnoho iránskych spisov a odborníci z USA považujú dokumenty, ktoré doteraz preskúmali, za autentické. Podľa agentúry Reuters však odmietol povedať, či dokumenty poskytujú dôkaz o porušení jadrovej dohody.
Pri návrate z Jordánska do Washingtonu Pompeo novinárom povedal, že rokoval o dokumentoch s Netanjahuom pri ich nedeľňajšom stretnutí v Tel Avive. Dokumenty podľa neho ukazujú, že predstavitelia Iránu klamali svojim obyvateľom o programe jadrových zbraní známom ako Projekt Amad. O existencii tohto programu sa síce už určitú dobu vedelo, materiály odhalené Izraelom však pomáhajú lepšie porozumieť rozsahu programu, dodal Pompeo.
Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová večer vyhlásila, že medzinárodná dohoda bola uzatvorená na základe falošných podkladov zo strany Iránu, pretože ich program bol v pokročilejšom stave, než bolo zadané. Podľa nej sa Iránci ako jedna strana dohody zachovali nečestne. "Predovšetkým klamali," povedala.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondelok v mimoriadnom televíznom prejave obvinil Teherán, že po podpísaní jadrovej dohody v roku 2015 klamal a naďalej rozširoval svoje schopnosti v oblasti vývoja jadrových zbraní a uchovával dokumenty o svojom jadrovom programe. Tajné spisy chce v budúcnosti využiť pri výrobe jadrových zbraní. Izraelu sa podľa Netanjahua podarilo získať úplné kópie iránskych jadrových archívov, Spojené štáty mali potvrdiť ich vierohodnosť.
Irán uzavrel v roku 2015 jadrovú dohodu so šiestimi mocnosťami, medzi ktorými boli USA, Francúzsko, Británia, Nemecko, Čína a Rusko. Cieľom dohody bolo pozastaviť iránsky jadrový program výmenou za zmiernenie protiíránských sankcií. Americký prezident Donald Trump však dlhodobo hrozí, že dohodu vypovie. V USA sa uvoľnenie sankcií schvaľuje každých 120 dní. Či Spojené štáty obnovia zmiernenie hospodárskych sankcií voči Iránu, musí americký prezident tentoraz rozhodnúť do 12. mája. Trump ale nedávno naznačil, že USA od dohody odstúpia, ak nebude upravená. Irán ale opakovane zdôraznil, že na žiadnu inú než súčasnú dohodu nepristúpi.