Donald Trump v utorok uviedol, že ho vyhlásenie juhokórejského prezidenta dojalo. Mun sa tak vyjadril po tom, čo mu k úspešnému aprílovému summitu so severokórejským vodcom Kim Čong-unom zablahoželala vdova po niekdajšom juhokórejskom prezidentovi Kim Te-džung. Ten sa v roku 2000 stretol s vtedajším severokórejským diktátorom Kim Čong-ilom a dostal za to Nobelovu cenu.
Potom čo menová vdova povedala, aby ju tiež získal, juhokórejský prezident oponoval: "Nobelovu cenu môže získať prezident Trump. Všetko, čo potrebujeme, je mier".
"Prezident Mun bol veľmi láskavý, že to navrhol," povedal Trump. "Myslím si, že to bolo veľmi veľkorysé, že urobil toto vyhlásenie, ale hlavnou vecou je, aby sa to podarilo: chcem mier," dodal s tým, že termín a miesto plánovaného stretnutia s vodcom KĽDR budú známe v najbližších dvoch dňoch.
Názor, že by si Trump zaslúžil Nobelovu cenu za mier, ak jeho stretnutie so severokórejským vodcom povedie k odstráneniu jadrových zbraní na Kórejskom polostrove, koluje aj medzi americkými republikánmi. Dosiahnuť taký úspech by bez Trumpa nebolo možné, usudzuje napríklad republikánsky senátor Lindsey Graham.
Trumpov predchodca Barack Obama dostal Nobelovu cenu za mier v roku 2009 za svoje snahy o jadrové odzbrojenie, prevenciu konfliktov aj za aktivity proti globálnemu otepľovaniu. Nobelov výbor bol za toto rozhodnutie kritizovaný, pretože Obama získal ocenenie pomerne krátko po nástupe do prezidentského úradu, kedy mal oveľa viac sľubov ako splnených cieľov. Aj samotný Obama prijal cenu s určitými rozpakmi.