Trojčlenná koalícia, ktorá po Ficovom odchode z postu premiéra vytvorila novú vládu, by už nemala väčšinu v snemovni. Mierne si pohoršila aj parlamentná opozícia. Vyplýva to z výsledkov prieskumu verejnej mienky agentúry Focus.
Popularita Smeru-SD v závere apríla dosiahla 20,5 percenta. Ficova strana síce zostala najobľúbenejšou politickou stranou na Slovensku, oproti parlamentným voľbám v roku 2016, v ktorých získala 28,28 percenta hlasov, sú ale preferencie Smeru-SD nižšie.
Smeru-SD ubudlo sympatizantov po februárovej vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky, čo v krajine vyvolalo politickú krízu a rezignáciu najdlhšie slúžiaceho slovenského premiéra. Do čela novej vlády sa postavil podpredseda Smeru-SD Peter Pellegrini, vo funkciách ale zostala väčšina ministrov Ficovho kabinetu.
Stagnáciu popularity zaznamenali ďalšie dve vládne strany, a to Slovenská národná strana (10,1 percenta) a Most-Híd (5,8 percenta). Trojčlenná koalícia by tak prišla o existujúcu väčšinu v parlmente, kde by podľa prieskumu obsadila 65 poslancov.
Do parlamentu by sa dostalo celkovo osem politických strán a hnutí. Z parlamentných opozičných strán sa tradične najväčšej popularite teší strana Sloboda a solidarita (SaS), ktorá by získala 13,2 percenta hlasov rozhodnutých voličov. Obľuba opozičných strán vrátane SaS mierne klesla. Posilnili naopak dve nové strany, a to Progresívne Slovensko a strana Spolu, ktorých popularita ale neprekročila päť percent. Zdolanie tejto hranice vo voľbách je podmienkou pre zisk kresiel v parlamente.