Najmenej jeden samovražedný útočník sa vyhodil do vzduchu v budove v centre hlavného mesta a ďalší militanti ju podpálili. Na videách na sociálnych sieťach bolo vidieť, ako z budovy stúpali husté kúdoly čierneho dymu.
Útok mal podľa líbyjských médií charakteristické znaky akcií militantov z Islamského štátu (IS). Zatiaľ sa k zodpovednosti za útok nik neprihlásil. Islamskí extrémisti nesúhlasia s demokratickými voľbami a na inštitúcie s nimi spojené útočia aj v iných krajinách.
Medzinárodné kvarteto, ktoré sa snaží o obnovenie poriadku v Líbyi, uviedlo tento týždeň, že podporuje konanie prezidentských a parlamentných volieb v tomto roku. Vyjadrilo tiež pripravenosť poskytnúť pozorovateľov a pomoc pri hlasovaní s cieľom zabezpečiť slobodné a spravodlivé voľby.
Líbyu sužuje bezzákonnosť a vláda milícií od roku 2011, keď v povstaní prišiel o život diktátor Muammar Kaddáfí. V dôsledku chaosu sa z tejto severoafrickej krajiny stal hlavný tranzitný bod pre migrantov snažiacich sa dostať do Európy. Krajina je rozdelená medzi dve súperiace vlády - jednu v Tripolise a druhú v Tobruku na východe.
Islamský štát využil anarchiu v Líbyi na svoju expanziu. Koncom roka 2016 vyhnali túto militantnú skupinu z ich bašty v Kaddáfího rodisku Syrta. Zástancovia tvrdej línie Islamského štátu sú však zrejme stále aktívni v líbyjských púštnych oblastiach, dodáva DPA.