Tvrdí to vedenie telerozhlasu, ktoré tak reaguje na kritiku po ukončení spolupráce so štyrmi externými pracovníkmi spravodajstva RTVS. Verejnoprávne médium deklaruje, že má legitímne zvoleného generálneho riaditeľa a menovaný manažment, ktorí pracujú v prospech všetkých koncesionárov verejnoprávnej inštitúcie.
"Odchody a príchody zamestnancov, v minulosti v neporovnateľne masívnejšej podobe ako je tomu v súčasnosti v RTVS, sú prirodzeným dôsledkom nástupu každého nového manažmentu a v žiadnom prípade nie sú dôvodom na znepokojenie," uviedla hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková. RTVS si podľa jej slov naďalej bude udržiavať svoju nezávislosť, verejnoprávnosť, bude zdrojom kvalitných, overených a dôveryhodných informácií. "Čomu napomôže aj vybudovanie tímu dátovej žurnalistiky, na ktorom sa začne pracovať," podotkla.
Súčasné vedenie RTVS deklaruje, že vždy považovalo slobodu slova a nezávislosť za kľúčové piliere fungovania verejnoprávneho média a že si váži princípy demokracie a pluralitu názorov. Od týchto atribútov sa podľa vedenia telerozhlasu odvíja pracovné nastavenie a diskusia s redaktormi spravodajstva RTVS. "Pracujú v maximálne slobodnej atmosfére, bez akýchkoľvek vonkajších alebo vnútorných zásahov a politických vplyvov do tvorby ich spravodajských príspevkov či výberu tém. V interných diskusiách sa zdôrazňuje, aby boli vyvážené, objektívne, nestranné a dôveryhodné, a aby ich tak vnímali aj naši diváci a poslucháči," povedala Rusnáková.
Vedenie spravodajstva RTVS v piatok (27.4.) prepustilo štyroch externých pracovníkov spravodajstva RTVS, keď im nepredĺžilo zmluvy. Rusnáková na margo toho skonštatovala, že viacerým redaktorom skončila dohoda o externej spolupráci a vedenie spravodajstva sa rozhodlo, že niektorým z nich ju k danému dňu nepredĺži. Dianiu v RTVS sa však chce venovať nezaradená poslankyňa Národnej rady (NR) SR Viera Dubačová, ktorá plánuje iniciovať mimoriadne rokovanie parlamentného výboru pre kultúru a médiá. Od generálneho riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka chce na ňom počuť vysvetlenie ukončenia spolupráce s viacerými externými redaktormi verejnoprávneho média.
So znepokojením vníma aktuálne dianie v RTVS aj Filozofická fakulta Univerzity Komenského (FiF UK) v Bratislave. Osud verejnoprávnej žurnalistiky jej totiž nie je ľahostajný, keďže fakulta vzdeláva budúcich novinárov vyše 60 rokov. "Sme presvedčení, že by bolo prospešné pokračovať v práci, ktorá urobila spravodajstvo RTVS najdôveryhodnejším na Slovensku," zdôrazňuje FiF UK vo svojom vyjadrení.