Znížené majú byť na úroveň obvyklú v ich krajine. Takzvanú indexáciu, ktorá má postihnúť najmä rodiny zamestnancov z krajín, ako sú Maďarsko, Slovensko, Rumunsko, Bulharsko i Česká republika, chce preveriť Európska komisia. Zákon má podľa agentúry APA v druhej polovici tohto roka schváliť parlament a na začiatku budúceho roka by mal vstúpiť do platnosti.
Rakúska vláda si od opatrení sľubuje ročné úspory vo výške 100 miliónov eur. Podľa vlády rakúsky štát v roku 2016 vyplatil na prídavkoch na deti z Únie alebo švajčiarskym občanom, ktorých deti zostali vo svojej krajine, okolo 273 miliónov eur. Týkalo sa to približne 132 000 ľudí. Vďaka úspore vyplývajúcej z dnes schváleného návrhu budú "spravodlivým spôsobom podporené rakúske rodiny tým, že rozpočtové prostriedky budú môcť byť použité na ďalšie dôležité sociálne ciele", uviedol rakúsky vicekancelár a predseda protiimigračnej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strach.
Napríklad na novorodenca bez ďalších súrodencov v Maďarsku bude jeho rodič pracujúci v Rakúsku odteraz poberať len 93,61 eura namiesto doterajších 172,40 eura, uviedla APA. Slovenský prezident Andrej Kiska pri svojej februárovej návšteve Rakúska takzvanú indexáciu označil za nespravodlivú a upozornil na možné problémy s právom Únie. Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen zdôraznil, že v Rakúsku pracujú tisícky slovenských zdravotných sestier a opatrovateliek. Je podľa neho ťažké si predstaviť, ako by bez tejto pomoci vyzerali opatrovateľské služby v Rakúsku.
Podľa minuloročného prieskumu, z ktorého cituje APA, uviedlo až 40 percent opatrovateliek, že bez prídavkov na deti by prácu v Rakúsku nevykonávali, pretože by sa už nevyplatila. Podľa odhadov pracuje v Rakúsku až 40 000 slovenských opatrovateliek, ktoré poberajú prídavky na približne 30 000 detí.
Európska komisia v stredu rakúskej vláde odkázala, že indexáciu prídavkov na deti podrobí dôkladnému preskúmaniu. Viedni tak hrozí aj vyšetrovanie kvôli porušeniu únijných zmlúv, upozornila APA. "Európska komisia návrh preskúma z hľadiska jeho súladu s právom Únie, akonáhle bude schválený," uviedol Christian Wigand, hovorca eurokomisárky pre zamestnanosť a sociálne veci Marianne Thyssen.