Ich objav by mohol byť užitočný pre vývin nových terapeutických postupov pri nádorových ochoreniach, ale aj pri liečbe lymskej boreliózy.
"Spolu s kolegami z Viedenskej lekárskej univerzity sme popísali, ako sa laktoferín viaže na ľudský plazminogén a blokuje ho," povedal vedúci výskumu Vladimír Leksa z Ústavu molekulárnej biológie SAV. Plazminogény totiž na seba môžu naviazať zhubné nádorové bunky alebo baktérie a zneužiť ho na preniknutie cez tkanivové bariéry. Ak ho teda laktoferín zablokuje, môže zastaviť inváziu nádorových buniek alebo šírenie baktérie Borrelia, ktorá je pôvodcom infekčnej lymskej boreliózy.
"Naše výsledky významne prispievajú k pochopeniu mnohých antimikrobiálnych, protinádorových a imunomodulačných aktivít laktoferínu, a podčiarkujú jeho užitočnosť ako potenciálneho terapeutického nástroja," konštatoval Leksa. Výsledky výskumu jeho tím publikoval vo vedeckom časopise Journal of Biological Chemistry. Laktoferín sa okrem ľudského materského mlieka nachádza aj v slzách, slinách či moči.