Skonštatovali to predstavitelia iniciatívy poľnohospodárov po štvrtkovom stretnutí s generálnym prokurátorom v Bratislave. Z vyšetrovania by sa tak mali vylúčiť okresné aj krajské prokuratúry.
"Môžem skonštatovať, že prvýkrát za tri roky nás niekto vážne vypočul. Prvýkrát za tri roky nám ktosi deklaroval, že bude to sledovať, že to bude dozorovať a dá tomu plnú vážnosť a že v našej veci, aj keď sa nájdu nové, máme priamo dávať na generálnu prokuratúru na jeho meno," priblížil samostatne hospodáriaci roľník František Oravec s tým, že priniesli na GP dvanásť trestných oznámení, ktoré podľa farmárov neboli dôsledne vyšetrené. Zbierajú aj ďalšie a predpokladajú, že ich bude omnoho viac.
Poľnohospodári sa domáhajú preskúmania postupov orgánov činných v trestnom konaní v konkrétnych trestných veciach. "Prísľub bol taký zo strany generálnej prokuratúry, že tieto príslušné konkrétne trestné veci budú bezodkladne vyžiadané generálnou prokuratúrou a budú preskúmané priamo prokurátorom generálnej prokuratúry," dodala hovorkyňa GP Andrea Predajňová s tým, že Čižnár nechá preskúmať aj informácie, ktoré odzneli na stretnutí. Na základe medializovaných informácií začala GP v marci tohto roka konať ex offo. "Boli vyžiadané príslušné spisové materiály, ktoré v súčasnosti prokurátori generálnej prokuratúry preskúmavajú," uviedla Predajňová.
Čižnár tiež podľa farmárov preverí aj svojich ľudí v regionálnych štruktúrach. "Keď budú zistené pochybenia, tak prisľúbil, že v prípade tohto sú ochotní, že budú aj padať hlavy, či už na krajskej, alebo okresnej úrovni," uviedol Patrik Magdoško z občianskej iniciatívy Zemplín.
"Vidíme rôzne prepojenia priateľského rázu medzi tými účastníkmi, ktorí protizákonne obrábajú pozemky, protizákonne poberajú finančné prostriedky európskeho spoločenstva, a s prepojením na Políciu SR," skonštatoval Oravec. Farmári poukázali na nečinnosť polície vo svojich prípadoch. "Žiaľ, v boji medzi dvomi skupinami farmárov sa polícia zneužíva na riešenie majetkových pomerov, kde vlastne silná skupina zastrašuje napríklad aj políciou toho slabšieho," poznamenal Oravec.
Posledných šesť rokov je podľa neho na Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) sofistikovaná trestná činnosť. "A to takého rázu, že kto nezaplatí agentúre legálne, v podstate, nie je to napísané na zmluve, že úplatok, ale poradenstvo, tak ten sa vlastne nemá šancu dostať k nenávratnému finančnému príspevku a toto polícia na Slovensku rozlúsknuť nedokáže," zdôraznil.
Farmári zároveň v piatok (4. 5.) vyjdú do ulíc, pričom očakávajú 400 – 500 traktorov na približne trinástich miestach. "Budú určite kolóny, takže s tým treba počítať," podotkla prezidentka Vidieckej platformy Lucia Gallová s tým, že sa spojili aj s protestmi Za slušné Slovensko.