Kým riaditeľ rozhlasu a televízie politické zasahovanie do spravodajstva odmieta, pohár horkosti si musel vypiť najmä od bývalého ministra kultúry Marka Maďariča (52). Ten tvrdí, že na čele spravodajstva nemôžu stáť bývalí hovorcovia a Rezník svoju funkciu nezvláda. Nespokojnosť so súčasnou situáciou vyjadrili aj viacerí umelci, ktorí na Úrad vlády priniesli otvorený list. Žiadajú odchod ministerky kultúry Ľubice Laššákovej (57).
Už niekoľko týždňov sa redaktori RTVS sťažujú na pracovné podmienky. Po tom, čo napísali otvorený list, v ktorom kritizujú svojich nadriadených, štyria z nich skončili na dlažbe. Riaditeľ Jaroslav Rezník na výbore pre kultúru a médiá argumentoval stavom zamestnancov a najmä číslami svojich predchodcov. „Za Rybníčka prepustila RTVS 1 096 zamestnancov. Za Zemkovej viac ako 200 ľudí a za Miku 298,“ obhajoval svoje kroky Rezník.
Tvrdo sa ohradil najmä voči slovám redaktorky Zuzany Kovačič Hanzelovej, že v RTVS ide o tvrdú normalizáciu. „Ak som na niečo citlivý, tak je to na slovo normalizácia, lebo ja som zažil normalizáciu. To je, keď vás vyhodia z roboty a 5 rokov si nikde inde neškrtnete,“ dodal s tým, že nijaká politická moc do spravodajstva nikdy nezasahovala. „Po tom, čo sa udialo v spravodajstve, oslovili sme britskú BBC, aby nám poslali lektorov, ktorí by zamestnancov učili štandardy verejnoprávnosti,“ dodal Rezník.
Maďaričova kritika
Do Rezníka sa na výbore pustil exminister kultúry a smerák Marek Maďarič, ktorý vo vlaňajších voľbách podporoval Václava Miku. Rezníkovi vyčítal najmä riadiacich pracovníkov, ktorí predtým pracovali ako hovorcovia. „Nie je dobré, aby spravodajstvo riadili ľudia, ktorí ešte včera obhajovali názory vlády alebo politickej strany,“ povedal Maďarič poukazujúc na to, že ich odchod by mohol situáciu upokojiť. „Situácia v spravodajstve je kritická. Odchádzajú kvalitní ľudia a nepočul som jediné opatrenie, ako to chce riaditeľ upokojiť. Som na hrane povedať, že súčasné vedenie zlyháva,“ uzavrel.
Hlavy troch vedúcich televízneho a rozhlasového spravodajstva žiadajú aj odbory, ktoré založila Hanzelová. „Za súčasný kritický stav v spravodajstve sú zodpovední Vahram Chuguryan, Petra Stano Maťašovská a Hana Lyons. Napriek opakovaným výzvam na upokojenie situácie zo strany zamestnancov robili kroky, ktoré napätie ďalej vyostrovali. Ich manažérske zlyhania už doteraz viedli k viacerým výpovediam kľúčových členov redakcie," zverejnili správu odbory. „RTVS sa nesmie stať slúžkou politikov a je dôležité nahlas a verejne diskutovať o tom, čo sa v tejto inštitúcii deje,“ povedal zas prezident Andrej Kiska.
Kultúra hore nohami
Udalosti posledných dní nenechali chladnými ani umelcov z výzvy Kultúrny reparát, ktorí odovzdali otvorený list premiérovi Petrovi Pellegrinimu. Žiadajú ho v ňom, aby odvolal ministerku kultúry Ľubicu Laššákovú. Po tom, čo signatári výzvy, pod ktorú sa podpísalo 2 260 ľudí pracujúcich v kultúre, nepochodili so žiadosťou o odstúpenie priamo u ministerky, teraz sa obracajú premiéra.
Najnovšie umelecká obec vyčíta Laššákovej jej nečinnosť v prípade situácie v RTVS. „Požadujeme, aby pani ministerka zaujala hlavne stanovisko k tomu, čo sa deje vo verejnoprávnej televízii,“ povedal herec Ján Koleník. Ministerka už v minulosti avizovala, že týmto tlakom neustúpi. „Ministerka nepovažuje spôsob a najmä komunikáciu riešenia vzťahov v RTVS za šťastnú, no personálne otázky sú výhradne a plne v kompetencii manažmentu," odpísali z rezortu kultúry.
Prečo umelci požadujú kultúrny reparát?
Richard Stanke
Teraz mala pani Laššáková dosť veľkú príležitosť v rámci toho, čo sa deje v RTVS, aby aspoň vyjadrila nejaký názor a vidíme, že 2 týždne mlčí, vôbec ani neoslovila pána Rezníka, aby sa vrátili investigatívne relácie do slovenskej televízie, aby s novinármi nebolo takto zaobchádzané. Je to absurdné, že toto je ten človek, ktorý by mal nejakým spôsobom morálne nasmerovať kultúru, alebo v nej niečo znamenať.
Matej Landl
Osobne keby som sa ja ocitol v jej koži a zistil by som, že 2 200 umelcov podpísalo petíciu za jej odstúpenie, tak by som to naozaj asi zvážil. V RTVS je situácia, ktorá je veľmi nebezpečná. Už len to, že napr. Zuzane Kovačič Hanzelovej zakázali robiť politiku, tak je to jednoznačná ukážka toho, že si potrebujú tú televíziu ukradnúť pre seba, aby sa dostávali von len také správy, ktoré budú propagovať len pozitívne kroky vládnej koalície.
Ján Koleník
Požadujeme kultúrny reparát, požadujeme, aby pani ministerka zaujala hlavne stanovisko k tomu, čo sa deje vo verejnoprávnej televízii. Očakávali sme od nej, že sa pokúsi odpolitizovať tlaky, ktoré sú v nej teraz. Jednoducho, nemôže pani ministerka nezaujať žiadne stanovisko v tejto situácii. Dobré by bolo stretnúť sa s premiérom a porozprávať sa o tom a hlavne z jeho pozície situáciu riešiť.