Laboratórne vyšetrenia Štátnej potravinovej a veterinárnej správy (ŠPVS) to preukázali na B + B farme v Jánovej Lehote (okr. Žiar nad Hronom) a v potravinárskom podniku Zlatý Vŕšok v Dúbravách (okr. Detva). Obe farmy ihneď zareagovali a svoje výrobky stiahli z predaja.
ŠPVS nariadila vyšetriť všetky mlieka u chovateľov, ktorí vyrábajú salašnícke výrobky, teda od kôz a oviec, na kliešťovú encefalitídu z neošetreného mlieka. „Pri monitoringu sme zistili dva prípady a vydali sme opatrenia, aby sa tieto potraviny nedostali k spotrebiteľom. Čiže sa stiahli a u chovateľov sa nariadilo vyrábanie výrobkov len po tepelnom opracovaní mlieka, pokiaľ sa stádo neošetrí,“ uviedol riaditeľ ŠPaVS Jozef Bíreš s tým, že zatiaľ neevidujú žiadne prípady ľudí, ktorí by mali zdravotné problémy.
Podľa Jozefa Zvaru, majiteľa podniku Zlatý Vŕšok, im, nanešťastie, vyšli minulý týždeň pozitívne vzorky na prítomnosť RNA vírusu kliešťovej encefalitídy. „Okamžite sme stiahli syry zo stánkov z Banskej Bystrice, Kriváňa aj z výroby. Chytili sme 40 oviec zo stáda a žiadne nemalo ani jedného kliešťa,“ vysvetlil Zvara, ktorý tento štvrtok dostal ďalšie vzorky a tie sú negatívne. Pre zákazníkov však chce len to najlepšie a aby výrobu nestopol, oslovil inú farmu, ktorá má zdravé mlieko. „Nikdy predtým za 50 rokov sa mi to nestalo. Vlani robili trikrát vyšetrenia a dopadli bez jediného problému,“ dodal Zvara.
Pozitívne výsledky na encefalitídu v kozom mlieku mali aj na B + B farme. „Úplne sme zastavili výrobu, kým nebudú vzorky negatívne. Stiahli sme výrobky z predajní z Bratislavy, Banskej Bystrice či Zvolena. Kozy sme ošetrili repelentom proti kliešťom,“ informoval spolumajiteľ farmy Milan Bahno, ktorý na výrobkoch upozorňuje spotrebiteľov, aby si mlieko vždy tepelne ošetrili. „Predajca musí dať na predajné miesto, pokiaľ predáva tepelne neošetrené mlieko, výsledok protokolu o vyšetrení,“ dodal Bíreš.
Mlieko prevarte
Daša Račková, Úrad verejného zdravotníctva SR
Kliešťovú encefalitídu (vírusový zápal mozgu a mozgových blán) možno dostať okrem uštipnutia kliešťom aj konzumáciou surového mlieka a výrobkov z neho. Hovorí sa tomu alimentárny prenos. Nakazený človek sa teda s kliešťom vôbec nemusí stretnúť. Najčastejšie ide o kozie mlieko, menej často o ovčie či kravské.
Zvieratá nemajú zvláštne klinické príznaky, ale vírus kliešťovej encefalitídy, pokiaľ bol kliešť infikovaný, sa krvou dostáva do mlieka. Z tohto dôvodu je okrem ochrany pred kliešťami vhodným oblečením a repelentmi vhodná aj tepelná úprava, čiže preváranie nepasterizovaného mlieka a výrobkov z neho (10 minút pri 70 ° Celzia).
Pokiaľ by bolo podozrenie na konzumáciu takejto potraviny a za 7 až 21 dní sa objavia chrípkové príznaky (s horúčkou neprevyšujúcou 38 °C, malátnosťou, bolesťami hlavy a svalov) je potrebné vyhľadať lekára.