Farmári sa zapojili do traktorového protestu, ktorým vyjadrili svoju nespokojnosť so situáciou predovšetkým malých farmárov na Slovensku.
„Nás malých farmárov zdierajú, chodia kontrolovať za nejakých päť, desať hektárov nezhody. A na východe sa robia také veci, že strašné niečo. A ministerka sa vyhovára, že nie sú schopní to odkontrolovať,“ povedal farmár z Cabaja.
Z Nitry do Nových Zámkov vyrazilo na protest 12 traktorov, ďalšie poľnohospodárske stroje smerovali z Levíc cez Nový Tekov a Kalnú nad Hronom späť do Levíc a z Komárna do Nových Zámkov.
Farmári chcú podľa vlastných slov docieliť, aby sa zmenilo užívanie náhradných pozemkov. „Najmä, aby to mohol užívať majiteľ a nie nejakí oligarchovia. Čo sa zdedila pôda, všetko je to vymerané na náhradných pozemkoch, lebo tie pozemky neboli ucelené, bolo to rozdrobené po kúskoch. Niekedy sa to teda robilo tak, že sa to ucelilo a dalo sa to na náhradný pozemok. Keď však ten majiteľ zomrie, náhradné užívanie padá a to je problém,“ tvrdí farmár z Cabaja.
Účastníci traktorového protestu žiadajú vytvoriť nezávislý vyšetrovací tím so zapojením vyšetrovateľov z Európskej únie na vyšetrenie subvenčných podvodov a trestných oznámení pochádzajúcich od poľnohospodárov. Zároveň požadujú prijať zákon, v ktorom bude ukotvené obmedzenie nadobúdania pôdy podľa výmery a len pre fyzické osoby s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky. Žiadajú zachovať stav náhradných pozemkov až do celkovej komasácie pôdy, prehodnotiť, či zrušiť zmluvy Slovenského pozemkového fondu s doterajšími užívateľmi a zaviesť riadne, korektné a transparentné pravidlá prideľovania pôdy tak, aby sa k pôde prednostne dostali miestni mladí a malí poľnohospodári.
K ďalším požiadavkám patrí zabezpečiť, aby Poľnohospodárska platobná agentúra vyplácala dotáciu len subjektu, ktorý má k pôde právny vzťah, to znamená len tomu, kto ju vlastní, má na ňu nájomnú zmluvu alebo ju má v náhradnom užívaní. Žiadajú tiež vytvoriť Komisiu poľnohospodárov ako strategického a poradného partnera Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, vďaka ktorej by poľnohospodári lepšie a efektívnejšie kontrolovali tvorbu agropolitík.