Na požiarisku zostávajú desiatky hasičov a lesných robotníkov, ktorí ručne dohášajú všetky ohniská. Pre ničivé plamene a štipľavý dym museli vo štvrtok z veľhôr evakuovať aj turistov. Podľa riaditeľa Správy TANAP-u Pavla Majku mohli požiar spôsobiť lesní robotníci pri jarných prácach.
Ešte vo štvrtok popoludní to vyzeralo v kopcoch nad Kežmarskými Žľabmi neutešene. Oheň sa zahryzával do stromov a suchého porastu, výdatne ho prikrmoval vietor. Hasiči s obrovským nasadením v nedostupnom teréne budovali jazierkový systém, aby dokázali so živlom bojovať.
Pomáhali im aj dva vrtuľníky s bambi vakmi. „Skupina vybraných piatich hasičov ostala na mieste aj v noci, aby ohniská, ktoré sa vplyvom vetra rozhárali, operatívne uhasili. Mali na mieste dostatok vody vo vybudovaných jazierkach. Veľmi to pomohlo v zamedzení ďalšieho šírenia ohňa. Momentálne už nemáme otvorený oheň, len na okraji požiaroviska sú tlejúce ohniská,“ informoval veliteľ popradských hasičov Ondrej Šproch. V piatok už miesto požiaru bolo opäť plné hasičov a lesných robotníkov, ktorí dohášali ohniská a presekávali prehorené a tlejúce pne a korene.
Prezident HaZZ Alexander Nejedlý ešte vo štvrtok uviedol, že najpravdepodobnejšou príčinou vzniku požiaru je ľudský faktor, teda manipulácia s otvoreným ohňom. Podľa doterajších zistení pri jarných prácach lesní robotníci v lokalite Stežky vo Vysokých Tatrách pravdepodobne nezodpovedne manipulovali s otvoreným ohňom. „Vzápätí došlo k zapáleniu holiny a požiar sa rozšíril aj do okolia,“ uviedol pre Čas.sk riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko.
Podľa jeho slov požiare v lesných porastoch vo väčšine prípadov spôsobili ľudia. „Zisťovateľ požiarov je na mieste a robí si svoju prácu,“ dodal popradský veliteľ hasičov Ondrej Šproch s tým, že od štvrtka platí pre návštevníkov Tatier absolútny zákaz používania otvoreného ohňa a zákaz fajčenia.
Príroda sa bude z besnenia živlu spamätávať desiatky rokov. „V podstate na tej ploche všetko živé zaniklo, zhorelo to v podstate až na kameň, takže škody sú obrovské. Všetko, čo nemalo krídla a nohy, zhorelo, to znamená od hmyzu, obojživelníkov, plazov až po mláďatá v hniezdach, máme tam vzácne spevavce, sovy, ďatle,“ uviedol riaditeľ Správy TANAP-u.
Podľa jeho slov sa celospoločenská škoda na biotopoch ráta v desiatkach tisíc eur. „Takáto udalosť by mala byť odstrašujúcim príkladom a tí, ktorí to spôsobili, by mali byť určitým spôsobom braní na zodpovednosť,“ uzavrel Majko s tým, že do popredia sa dostáva potreba väčšej kontroly dodávateľov lesníckych prác v chránených územiach i mimo nich.
Zavretá trasa
Turistické chodníky v oblasti postihnutej požiarom vo východnej
časti Vysokých Tatier sú po krátkodobej uzávere opäť otvorené.
Horská záchranná služba informovala, že výnimkou je žlto značená
turistická trasa vedúca od smerovníka Čierna voda na Chatu Plesnivec.
Tá ostáva naďalej uzavretá.
Povinnosti vlastníkov, užívateľov a majiteľov lesných pozemkov pri vyhlásení zvýšeného nebezpečenstva požiarov
- zákaz spaľovania horľavých materiálov
- zákaz kladenia ohňa, fajčenia a manipulácie s otvoreným ohňom
- zabezpečenie dostatočného počtu náradia na likvidáciu požiaru
- odpratávať horľavé materiály
- udržiavať priechodné prístupové komunikácie
- zabezpečiť prístup k vodným zdrojom