Plyšiaky sú zo súkromnej zbierky a je ich tu vyše 600. Medzi rozkošnými huňatými hračkami nechýba napríklad ani kúsok starý vyše pol storočia.
Expozíciu v Podunajskom múzeu v Komárne otvorili pred týždňom. „Bola som veľmi prekvapená, že za dve hodiny si ju pozrelo vyše 400 ľudí,“ hovorí kurátorka výstavy Anna Sipos. Macíky pochádzajú zo súkromnej zbierky. „Majiteľkou väčšiny je pani Anna Szóda (79) z Maďarska z obce Tokod. Bývalá učiteľka v škôlke ich začala zbierať až na dôchodku, keď viedla charitatívnu organizáciu. Často dostávala práve plyšiaky ako poďakovanie, a tak ich začala zbierať. Dnes ich má okolo 2 200,“ vysvetľuje kurátorka s tým, že do zbierky pridala aj svojho vlastného, ktorého dostala ako trojročná.
Malí návštevníci sa tu nevedia vynadívať. „Aj mnohí dospelí prídu na túto výstavu prvý raz v živote do múzea,“ dodáva Anna. Expozícia je prispôsobená k téme konkrétnych macíkov, okrem Podunajského sú tu exponáty aj z Tekovského múzea. Najstarší macík má 80 rokov, najdrahší je úplne malý a nenápadný. Výstava je otvorená do júla a potom putuje do levického múzea.
Oslavuje 115 rokov
Hračku vypchatého medvedíka vystavili začiatkom 20. storočia vo výklade obchodu v Brooklyne Morris Michtom a jeho manželka Rose. V tom istom čase krajčírka na vozíku Margaret Steiffová vo svojej firme na výrobu hračiek v nemeckom Giengene vyrobila vypchatého plyšového medvedíka. Autorom návrhu bol Steiffovej synovec Richard. Kúsok mal úspech a od februára 1903 bolo vytvorených milióny rôznych medvedíkov.